Investigation on the neotectonic of west Anatolian-Aegean Sea using geophysical methods (case study İzmir bay)
Batı Anadolu-Ege Denizi neotektoniğinin jeofizik yöntemlerle incelenmesi (İzmir-Körfezi örneğinde)
- Tez No: 77245
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ULUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET: Kuzeyden Sakarya zonu, güneyden Menderes - Toros Platformunun sıkıştırması sonucu İzmir- Ankara sütür zonu boyunca kapanan Neotetis okyanusunun Kuzey kolunun ( İzmir-Ankara zonu veya başka bir isimle Bornova Fliş zonu ) üzerinde bulunan İzmir Körfezi jeolojisinin araştırılması amacıyla Körfezde muhtelif zamanlarda değişik jeofizik çalışmalar yapılmıştır. 500 deniz milini aşan profiller boyunca tek kanal sismik yansıma ve 40 deniz mili uzunluğundaki profiller boyunca sismik kırılma verileri alınmıştır. Karşılıklı atışlar şeklinde gerçekleştirilen kırılma verilerinin değerlendirilmesi ile ölçülen katman hızları kullanılarak sismik yansıma verileri değerlendirilmiştir. Buna göre körfez içersindeki Kuvaterner Sedimentlerin dağılımı haritalanmış ve bunların yaklaşık 100 m'ye varan kalınlıklarda olduğu görülmüştür. Kuvaterner sedimentlerin altındaki neojen yaşlı birimlerin ise ortalama 600-800 m kalınlıklarda olduğu saptanmıştır. Sismik kayıtların değerlendirilmesi sonucu deniz altındaki neotektonik yapıların, karadaki bağlantıları yapılmış ve denizaltı faylarının genelde daha önce tahmin edilen yerlerine yakın, fakat bazı kesimlerde ise çok farklı yerlerde olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde körfez'de alınan manyetik veriler değerlendirilerek model çalışmaları yapılmış ve elde edilen modellerin sismik modellerle uygunluğu görülmüştür. Körfezde gözlenen düşük değerli manyetik anomalilerin Ege Bölgesinde yaygın olarak görülen jeotermal çıkışlarla ilişkili olduğu söylenebilmektedir. Bu çıkışların kesin mevcudiyeti bölgede yapılması planlanan ısı akısı ölçümleri sonucunda belirlenebilecektir. Körfezde son 30 yıl içersinde meydana gelen 500' ü aşkın deprem odaklarının derinliğe göre haritalanması sonucu, derin odaklı depremlerin sayısının az olduğu, buna karşın sismik aktivitenin çoğunun üst kabuk içersinde bulunduğu, kabuğun alt kesimlerinin nispeten daha az aktif olduğu görülmüştür. Buna göre, yapılan sismotektonik değerlendirme sonucu heterojen bir yapıda olan bu bölgede, küçük magnetüdlü deprem sayısının fazla oluşu, çok büyük magnetüdlü deprem riskini azalttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Izmir Bay lies on the Izmir-Ankara Zone (or Bornova- Flysh zone), formed at the northern branch of the Neo-Tethys Ocean, closed along the Izmir-Ankara Suture Zone as a result of collosion between the Sakarya Zone in the north and the Menderes-Tauros Platform in the south. Several studies were carried out in the past for the investigation of the geology of Izmir Bay. Single channel seismic reflection data were obtained along the profiles, which were longer than 500 nm, seismic refraction measurements were done on the profiles, which were approximately 40 nm in total. With the interpretation of refraction studies, carried out with reversed-shooting, the true layer velocities were calculated. Seismic refraction data were interpreted by using the true layer velocities, and the distribution of Quaternary Sediments and Neogene Layers were mapped. It was seen, that the Quaternary sediments are approximately 100 m thick in Izmir Bay. The thickness of Neogene layers, which are under the Quaternary Sediments are app. 600-800 m. As a result of the interpretation of seismic data, the connection of neotectonic structures on land and on the sea bottom was determined. It was seen, that the established faults on the sea bottom are Hying almost in the estimated places in general. But the locations of some faults were in different places. Similarly, the interpretation of the modelling studies from the obtained magnetic data from the Izmir Bay showed that they confirm with the modelling of the seismic data. Lower values of magnetic anomalies on the map from the Izmir Bay are interpreted as geothermal outs, which are widespread in the Aegean region. The existence of such geothermal outs can be definetely established after the planned head-transfer measurements in the region are completed. Epicenters of more than 500 registered earthquakes, in the last 30 years were mapped in the region of Izmir Bay. It was seen, that the eartquakes with deeper focusing are rare and most of the earthquakes were occured in the upper crust. The studies showed that the seismic activities in the upper crust in this region was more than in the lower crust. According to the seismotectonical interpretation, it can be said that the high number of registered earthquakes With a small mağnetude ih this heteregeneously formed region lowers the risk of earthquakes with a very high magrietude..¦instil?:^