Mathematical modelling of flotation conditions utilizing laplace transforms
Flotasyon koşullarının laplace dönüşümleri kullanarak matematiksel modellemesi
- Tez No: 77244
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Flotasyon çok kopleks bir proses olup bir çok değişkenden etkilenmektedir. Bunlar içinde;. Kimyasal Bileşenler (Kollektörler, Köpürtücü, pH, v.b). Ekipman Bileşenleri (Hücre Dizaynı, Hava Akışı, v.b). İşlem Bileşenleri (Besleme Yüzdesi, Mineraloji) Flotasyon işleminin performansını etkileyen değişken parametreler arasında kuvvetli bir etkileşim söz konusudur. Bu tezin amacı, flotasyon işlemini tanımlamak, tasarım değişkenlerinin etkilerini incelemek, bir matematik model geliştirmek ve flotasyon şartlarının devre performasyonuna olan etkisini incelemektir. Flotasyonda optimum verimliliğin sağlanması değişkenlerin etkilerinden dolayı çok güç olduğu bilinmektedir. Son zamanlarda çeşitli ülkelerdeki gelişmeler incelendiğinde mineral verimliliğinin artırılması için daha birçok gelişmenin gerektiği görülmektedir. Tam teşekküllü bir flotasyon devresinin tasarımında, çok çeşitli matematiksel ifadeler kullanılmaktadır. Birinci dereceden flotasyon oran sabiti dağılımlı kinematik modeller en yaygın olanlarıdır. Flotasyon, birçok kimya mühendisliği işlemleri ile karşılaştırıldığında hem kolay hemde karmaşıktır. Birinci dereceden kimyasal reaksiyon modeli flotasyon işlemi için en iyi yaklaşım olarak bilinmektedir. Lineer veya lineerleştirilmiş diferansiyel denklemlerin çözümlenmesinde Laplace yönteminin kullanılması çok basit ve kısa bir çözüm olanağı sağlar.
Özet (Çeviri)
Flotation is a complex process that is affected by many variables. Among them;. Chemical components (Collector, Frother, pH, i.e.). Equipment components (Cell design, air flow, i.e.). Operation Components (Feed rate, Mineralogy) There are strong interactions between the various parameters that influence the performance of the flotation process. The purpose of this thesis is to describe the flotation operations, to asess the influence of variables, to develop mathematical models and to evaluate the effects of flotation conditions on circuit performance. Consequently it is generally acknowledged that the flotation section of a processing plant is the most difficult to operate and control to achieve optimum recovery. Modest developments in various countries about flotation modelling and control have been reported in literature, which indicates that a concentrated effort is still needed to develop means to improve mineral recovery. Various types of mathematical description of the flotation process are used in the design of a full-scale flotation circuit. The first-order kinetics models with a distribution of flotation rate constants are most common. Flotation, compared to many chemical engineering processes is both simple and complex. It is well known that the first-order chemical reaction model seems to be one of the best flotation process approximations. The use of Laplace transforms offers a very simple and elegant method of solving linear or linearized differential equation which results from the mathematical modelling of flotation processes.