MEDİAL DEJENERATİF DİZ OSTEOARTRİTİNDE PROKSİMAL FİBULA REZEKSİYONUNUN DİZİLİM, OSTEOARTRİTİN İLERLEMESİ VE AĞRI ÜZERİNE ETKİSİ
EFFECT OF PROXIMAL FIBULAR RESECTION SURGERY ON MEDIAL KNEE OSTEOARTRITIS
- Tez No: 772457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ATLIHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada medial diz osteoartriti olan hastalarda proksimal fibula rezeksiyonu cerrahi tedavisinin klinik, radyolojik ve hastalığın progresyonu üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Medial diz osteoartriti olan,40-75 yaş aralığındaki hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalara ameliyat öncesi ayakta çekilmiş alt ekstremite aks grafisi çekildi. Hastalar klinik olarak VAS ve Amerikan Diz Cemiyeti Skoru, radyolojik olarak ise Kellgren Lawrence skorlaması, tibiofemoral açı ve JLCA ile değerlendirildi. Hastalara proksimal fibula rezeksiyonu uygulandı. Hastalar ameliyat sonrası 1. ay, 3. ay, 6. ay, 1. yıl ve sonrasında yıllık olarak kontrole çağrılarak klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 29 hastanın 32 dizi dahil edildi. Katılımcıların 23'ü kadın, 6'sı erkekti. Ortalama hasta yaşı 55,59(sd: ±8,19, min:45, maks:73) idi. Opere edilen ekstremitelerin 16'sı sağ, 16'sı ise sol taraftı. Ortalama takip suresi 9 aydı (min:6, maks:18 ay). Hastaların ameliyat öncesi çekilen grafileri Kellgren Lawrence sınıflamasına göre değerlendirildiğinde; 10 (%31,3) dizin evre 2, 17 (%53,1) dizin evre 3 ve 5 (%15,6) dizin ise evre 4 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to investigate the progression, clinical and radiological effects of surgical treatment of proximal fibular resection in patients with medial knee osteoarthritis. Patients and Methods: Patients aged 40-75 years with medial knee osteoarthritis were included in the study. Lower extremity axis graphy was taken before the operation. Patients were assessed clinically by VAS and American Knee Society Scale, radiologically by Kellgren Lawrence classification, tibiofemoral angle and JLCA. The patients underwent a proximal fibula resection. Patients were evaluated clinically and radiologically at 1 month, 3 months, 6 months, 1 year and annually postoperatively. Findings: 32 knees of 29 patients were included in the study. 23 of the participants were female and 6 of them were male. The mean age of the patients was 55,59 (SD: ± 8,19, min: 45, max: 73). Sixteen of the limbs were right side and 16 were left side. Mean follow-up time is 9 months (min: 6, max: 18 months). When the patients' preoperative graphs are evaluated according to the Kellgren Lawrence classification; 10 (31.3%) were stage 2, 17 (53.1%) were stage 3 and 5 (15.6%) were stage 4.