Diz osteoartritli hastalarımızda risk faktörleri ve osteoartrit-osteoporoz ilişkisi
Risk factors in patients with knee osteoarthritis and relation between ostcoarthritis and osteoporosis
- Tez No: 157188
- Danışmanlar: PROF.DR. VESİLE SEPİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Osteoartrit, kıkırdak ve sinovial dokularda çeşitli travmatik, biyomekanik, inflamatuar ve genetik faktörlerin etkisiyle meydana gelen yapım ve yıkım süreçlerinin bozulmasıyla. birlikte ortaya çıkan dejeneratif bir hastalıktır. Diz eklemi primer OA' in en sık tutulduğu eklemlerden biridir ve diz OA'i,yaşam kalitesini bozan, tedavi yöntemleri ile büyük ölçüde ekonomik yük getiren', önemli bir sakatlık nedenidir. Bu çalışmada 127 diz O A' li hastamızda risk faktörlerini ve ayrıca OA-OP ilişkisini değerlendirdik. Diz OA' li hastalarda risk faktörleri yaş, cinsiyet, obezite, menapoz, bağ laksitesi, DM, eklemde yaralanma, genetik yatkınlık, proprioseptif defektlerdir.Sonuçlarımıza göre yaş, cinsiyet, menapoz ve genetik yatkınlık daha çok diz OA insidansına etkili iken; obezite, menapoz süresi, bağ laksitesi, DM daha çok diz OA progresyonuna etkili görünmektedir. Radyografik diz OA'i ile WOMAC ve lequesne gibi ağrı ve dizabiliteyi değerlendiren testlerin skorları arasında ilişki gözlenmezken,obezite ile WOMAC ve lequesne skorları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.Dolayısıyla obezite,diz OA'inde bir dizabilile determinantıdır. Klasik olarak KMY'nun -2,5 SD'dan fazla olması şeklinde tanımlanan OP,OA'li hastalarda göreceli olarak azdır.Bu OP tanımına göre hastalarımızı ele aldığımızda, bizdeki oranlar da bu görüşü desteklemektedir. Ancak -lile -2,5 SD arasındaki osteopenik (yani normalin altı KMY) olguları da düşünürsek,OA'li olan çoğu hastada KMY normalin altındadır.Dolayısıyla OA'in ortaya çıkması için yüksek ve hatta normal KMY şart değildir. Çoğu hastada KMY normalin altında iken aynı zamanda OA'leri vardır. Sigaranın OA'e karşı protektif etkisi olduğunu,ancak bunun daha geniş kontrol grubu içeren çalışmalarla doğrulanması gerektiğini düşünüyoruz. SOAİİ kullanımı ile radyografik diz OA'i arasında saptadığımız ters ilişki nedeniyle,düzenli SOAİİ kullanımının diz OA'inde radyografik progresyonu yavaşlattığı şeklinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna vardık.Bunun olası mekanizmasının ;SOAİİ kullanımının ağrıyı azaltması ve kuadriseps kas güçlenmesine yardım etmesi şeklinde olduğunu düşünüyoruz. 63El OA'i ile diz OA'i arasında,genel literatüre uygun olarak anlamlı bir beraberlik saptadık. Bu ilişki, radyografık hastalık şiddeti arttıkça güçlenmektedir. Bağ laksitesi varlığı,diz OA'nin radyografîk progresyonu ile paralellik göstermektedir.Diz OA'li hastalarımızda en sık medial bağ laksitesi gözlenirken, ileri evre diz OA'li hastalarımızda daha çok lateral bağ laksitesi mevcuttur. Klinik inflamasyon bulgusu olmayan diz O A 'li hastalarımızdaki CRP değerlerinin kontrol olgulardan istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek saptanması nedeniyle,OA'de kronik inflamatuar bir cevabı yadsıyamamaktayız. Serum kolesterol, lipit düzeyleri ve kan basıncı ile OA arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ancak DM varlığı,radyografık O A progresyonunu hızlandırmaktadır. Serum ürik asit düzeyleri, hasta grubumuzda kontrol gruptan anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Yüksek serum ürik asidinin.özellikle GOA 'in multifaktöriyel etyolojisinde rol oynadığı şeklindeki genel literatür bilgisi, bizim sonuçlarımızca da desteklenmiştir. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY Osteoarthritis is a degenerative disease, that developes as a result of the impairment of formation and destruction processes in cartilage and sinovial tissues, with the effect of various traumatic, biomechanic, inflammatory and genetic factors. Knee is one of the most effected joints in primary OA and knee OA, an important reason of disability, impairs the quality of life and treatment modalities bring in a large economic burden. In this study, risk factors and relation between O A and OP is evaluated in 127 patients with knee OA. Age, gender, obesity, menopause, ligamentous laxity, DM, injury of joint, genetic predisposition and proprioceptive defects are the risk factors in knee OA. Age, gender, menopause and genetic predisposition seemed to have more effects on the incidence of knee OA; while obesity, period of menopause, ligamantous laxity and DM seemed to have more effects on OA progression according to our results. No relation was observed between radiographic knee OA and scores of tests which evaluate pain and disability such as WOMAC and Lequesne; but there was a significant relation between obesity and WOMAC and Lequesne scores. Thus, obesity is a disability determinant in knee OA. Clasically; OP, which can be defined as BMD >-2.5, is relatively seldom in patients with OA. When considering our patients according to this OP definition, our ratios also supported this opinion. However, when osteopenic patiens who had BMD between -1 SD and -2.5 SD (below normal) were also taken into consideration, most patients with OA had also low BMD. Thus, high or normal BMD is not an obligation in the development of OA. Most patients had OA besides having BMD below normal. We think that smoking has protective effects on OA, but this claim has to be proven with studies containing large control groups. Since we determined a contrary relation between NSAID consumption and radiographic knee OA; we concluded that regular NSAID consumption had positive effect like slowing down the radiographic progression of knee OA. Possible mechanisms of this may be the decrease of pain and increase of quadriceps muscle strength by NSAID consumption. 65In accordance with literature, we determined a significant concurrence between hand and knee OA. This relation gets stronger as severity of radiographic disease increases. Presence of ligamantous laxity was parallel with radiographic progression of knee OA. In our patients with knee OA, medial ligament laxity was the most frequent. However in patients with high stage knee OA, lateral ligament laxity was more frequent. In our patients with knee OA depriving clinical inflammation signs, CRP values were higher than control group and this was statistically significant. Therefore, we can't deny a chronic inflammatory response in OA. No significant relation observed between serum cholesterol values, lipid values, blood pressure and O A. However, presence of DM accelerates the radiographic progression of OA. Serum uric acid levels were significantly higher in our OA patients than in controls. The literature data, that high serum uric acid levels play role especially in generalised OA's multifactorial etiology, is also supported by our results. 66