MEFV mutasyonları ve hastaların klinik korelasyonu
MEFV mutations and the clinical correlation of patients
  1. Tez No: 772467
  2. Yazar: ESMA BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ SIRRI ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF-AAA), MEFV genindeki mutasyonlardan kaynaklanan ve 1/8–1/16 taşıyıcı sıklığı ile Doğu Akdeniz popülasyonunda en sık görülen otozomal resesif geçişli hastalıklardan biridir. Türk ailesel Akdeniz ateşi (AAA) hastalarında Akdeniz ateşi (MEFV) gen mutasyonlarının dağılımı Türkiye'nin coğrafi bölgelerine göre değişkenlikler gösmektedir. Bu nedenle Türk FMF hastaları için farklı coğrafi bölgelerden olmak üzere fazla sayıda veriye ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın bölgemizdeki Türk FMF hastalarında yaygın MEFV mutasyonlarının dağılımını ve klinikle ilişkisini ortaya koymaktır. Bu çalışmada Tıbbi Genetik Anabilim Dalı poliklinğine sevk edilen ve FMF klinik semptomları tespit edilen 300 hastanın moleküler test sonuçları ve kilnik bulgularla ilişkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF-AAA) is one of the most common autosomal recessive diseases in the Eastern Mediterranean population, which is caused by mutations in the MEFV gene and has a carrier frequency of 1/8-1/16. The distribution of Mediterranean fever (MEFV) gene mutations in Turkish familial Mediterranean fever (FMF) patients varies according to the geographical regions of Turkey. Therefore, a large number of data is needed for Turkish FMF patients from different geographical regions. The aim of this study is to reveal the distribution and clinical relevance of common MEFV mutations in Turkish FMF patients in our region. In this study, molecular test results of 300 patients who were referred to the Department of Medical Genetics and diagnosed with clinical symptoms of FMF and their relationship with clinical findings were evaluated.