Right to the city, time and temporality in neoliberal cities: Woman's experience in İstanbul
Neoliberal kentlerde kent hakkı, zaman ve zamansallık: İstanbul'da kadın deneyimi
  1. Tez No: 772481
  2. Yazar: MERVE CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN BAŞYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, neoliberal dönemde kent hakkına ilişkin kapsamın zaman ve zamansallık bakımından genişletilmesine ilişkin gerekli acil bir ihtiyacı ortaya çıkartarak kent hakkını ele almaktadır. Bu kapsamda tez, neoliberalizmi ve günümüz koşullarında sosyal, ekonomik, politik ve toplumsal açılardan tüm paradigmalarını küresel ölçekte değiştren kentlerin mevcut durumu ile açıklığa kavuşturmuş, bunu takiben kent hakkı, zaman ve zamansallığı da bu bağlamda literatürden faydalanarak incelemiştir. Devamında ise neoliberal kentlerde hem mekansal hem de zamansal dezavantajlılıkları yaşayan kadınlar üzerinden aktarılmış kent hakkı ve zaman yoksulluğu kadınlar üzerinden aktarılmış, ve kadınların kentsel deneyimi literatürden faydalanılarak kent hakkı ve zaman baskısı koşulları kapsamında verilmiştir. Bu kapsamda vaka çalışması olarak Türkiye'de neoliberal etkilerin doğrudan göründüğü başat kent olarak kabul edilebilecek İstanbul kenti bağlamında kadınlık ve kadınlığın kentsel deneyimini zaman bakımından araştırmıştır. Sonuç bölümünde ise vaka çalışmasından hareketle bulgular sunulmuştur. Vaka çalışmasının bulgularından hareketle kadınlık deneyimi ve kadınlığın kentsel deneyimi bakımından kent hakkı, devamında ise daha geniş bir ölçekte kent hakkının sınırları tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the right to the city, revealing an urgent need to expand the scope of the right to the city in terms of time and temporality in the neoliberal era. In this context, the thesis clarified neoliberalism and the current situation of cities, which have changed all their paradigms in terms of social, economic, political, and social aspects on a global scale, and then examined the right to the city, time, and temporality by making use of the literature in this context. Afterward, the right to the city and time poverty, which are conveyed through women who experience both spatial and temporal disadvantages in neoliberal cities, are conveyed through women, and the urban experience of women is given within the scope of the right to the city and time pressure conditions by making use of the literature. In this context, as a case study, she investigated femininity and the urban experience of femininity in terms of time in the context of the city of İstanbul, which can be regarded as the dominant city in Turkey where neoliberal influences appear directly. In the conclusion part, the findings are presented based on the case study. Based on the findings of the case study, the right to the city in terms of the experience of womanhood and the urban experience of womanhood, and then the boundaries of the right to the city on a larger scale were opened for discussion.