COVID-19 pandemisi döneminde akut kolesistit tanısı ile takip edilen hastaların pandemi öncesi dönemdeki hastalar ile karşılaştırmalı değerlendirilmesi
A comperative evaluation of patients followed with acute cholecystitis diagnosis during the COVID-19 pandemic period and patients in the PRE-pandemic period
- Tez No: 772490
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 pandemisi nedeniyle etkin sağlık hizmetine erişmek oldukça zor hale gelmiştir. Elektif cerrahilerin ertelenmesi gibi durumlar nedeniyle tedavi ve cerrahi uygulamalarında değişikliğe gidilmiştir. Akut kolesistit, en sık acil servis başvurulardan biri olan akut batın nedenleri arasındadır. Akut kolesistit tanılı hastaların pandemi öncesinde %82'si olarak tedavi edilirken, pandemi döneminde bu oran %10'a gerilemiştir. Çalışmamızda Covid-19 pandemisi döneminde ve pandemi öncesi dönemde akut kolesistit tanısıyla takip edilen hastaların karşılaştırmalı değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla hastalardan demografik bilgiler, tanıda kullanılan radyolojik yöntemler, uygulanan tıbbi yaklaşım, klinik ve patolojik bulgular, hastanede yatış süreleri, ameliyat süreleri, kullanılan cerrahi yöntemler ve uygulanma zamanları, yoğun bakım endikasyon oranları, intraoperatif komplikasyon oranları ve mortalite oranları gibi veriler toplandı. Covid-19 pandemisi nedeniyle medikal ve cerrahi tedaviye ulaşımın zorlaşmasına bağlı komplike başvurularda artış meydana geldi. Başvurularda meydana gelen artışın ise, hastalığın prognozuna, klinik seyrinin yönetimine ve hastalığa uygulanan tedavi yaklaşımlarına etkisi retrospektif olarak pandemi dönemi ve pandemi öncesi dönem olmak üzere karşılaştırıldı. Covid-19 öncesine ait 168, Covid-19 dönemine ait 168 hasta verisi değerlendirildi. Analizlerde SPSS istatistik programı kullanıldı. Covid-19 öncesi dönem ve Covid-19 dönemi karşılaştırmalarında akut kolesistit yönetiminin etkilendiği pek çok anlamlı farklılıklarla tespit edildi. Pandemi döneminde daha şiddetli başvuruların olduğu, akut kolesistit tanısı için yapılan radyolojik görüntülemelerde direkt temasın önlendiği yöntemlerin daha fazla tercih edildiği ve safra kesesi perforasyonuna cerrahi yaklaşımda , perkütan kolesistostomi gibi daha konservatif yöntemlere yönelindiği şeklinde çarpıcı sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Due to the Covid-19 pandemic that emerged in Wuhan, China, it has become very difficult to acces effective healthcare services. Changes have been made in treatment and surgical practices due to situations such as postponing elective surgeries. Acute cholecystitis is among the causes of acute abdomen, which is one of the most common emergency department admissions. While %82 of the patients diagnosed with acute cholecystitis were treated surgically before the pandemic, this rate decreased to %10 during the pandemic period. For this purpose, data such as demographic information, radiological methods used in diagnosis, applied medical approach, clinical and pathological findings, hospitalization times, operationg times, surgical methods used and application times, intensive care indication rates, intraoperative complication rates and mortality rates were collected from the patients. Due to the difficulty of accesing medical and surgical treatment due to the Covid-19 pandemic, there has been an increase in complicated applications. The effect of the increase in admissions on the prognosis of the disease , the management of its clinical course and the treatment approaches applied to the disease were compared retrospectively as the pandemic period and the pre-pandemic period. The data of 168 patients before Covid-19 and 168 patients from the period of Covid-19 were evaluated. SPSS statistical program was used in the analysis. In the comparisons of the pre-Covid-19 period and the Covid-19 period, it was determined that the management of acute cholecystitis was affected during the pandemic period, with many significant differences. Striking results were obtained, such as more severe applications during the pandemic period, methods that prevent direct contact in radiological imagings for the diagnosis of acute cholecystitis, and more conservative methods such as percutaneous cholecystostomy were preferred in the surgical approach to gallbladder perforation.