The effects of different dietary interventions and ageing on DNA methylation levels of SIRT1 in the brain of mammary tumour mouse model
Farklı şekillerdeki diyet uygulamalarının meme tümörü fare modelinin beynindeki SIRT1 DNA metilasyonu üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 772491
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE GÜVENÇ TUNA, PROF. DR. SONER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sirtuin 1 (SIRT1), gen anlatımı, yaşam süresinin belirlenmesi, stres yanıtı ve apoptoz gibi belirli hücresel süreçlerde hücresel homeostazı koruyan bir NAD+ bağımlı deasetilazdır. Kalori kısıtlaması (KK) gibi diyet müdahaleleri SIRT1 aktivitesini modüle eder ve memelilerde yaş ve metabolizma hızında artışa neden olur. SIRT1, yaşlanma sırasında kötüleşen nörolojik süreçlerin korunmasında olumlu etkiye sahiptir. Bu çalışmanın amacı farklı şekillerde uygulanan kalori kısıtlamasının ve yaşlanmanın fare beynindeki Sirt1 DNA metilasyonu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Yaşlanma ve diyet müdahalelerine bağlı Sirt1 gen metilasyonunu araştırmak için 10 haftalık dişi C57BL/6 fareler, ad libitum, sürekli kalori kısıtlaması(SKK) (AL grubuna kıyasla yüzde 15 kalori kısıtlaması) veya aralıklı kalori kısıtlaması (AKK) (döngüsel bir şekilde üç haftalık AL ve AL grubuna kıyasla bir hafta yüzde 60 kalori kısıtlaması) ile beslendi. Pyrosequencing tekniği farelerin beyinlerinden izole edilen DNA'lardaki Sirt1 metilasyon seviyelerini ölçmek için kullanıldı. Sirt1 mRNA ekspresyonu, RT-PCR ile ölçülürken, protein seviyeleri western-blot ile karşılaştırıldı. Sirt1 gen ve protein ekspresyonunda ve DNA metilasyon seviyesinde yaşlanmaya bağlı olarak istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmedi. Farklı kalori kısıtlaması uygulanan gruplar arasındaki Sirt1 ekspresyonu ve DNA metilasyon seviyelerinde değişiklik tespit edilmedi. DNA metilasyon seviyesi ile Sirt1 mRNA ekspresyonu arasında istatiksel olarak anlamlı negatif bir korelasyon bulundu. Bu sonuçlar, yaşlanma ile hücrelerde SIRT1 miktarındaki azalmanın proteomik seviyedeki düzenlemelere veya diğer epigenetik mekanizmalara bağlı olabileceğini düşündürmektedir. DNA metilasyonu, diyet ve yaştan bağımsız olarak Sirt1 ekspresyonu üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Sirtuin 1 (SIRT1) is a NAD+-dependent deacetylase that maintains cell homeostasis by playing an important role in cellular processes, such as gene transcription, stress reaction and apoptosis. Dietary interventions such as calorie restriction (CR) modulates SIRT1 activity and that leads to increment in healthspan and lifespan in many organisms. The preservation of brain functions that decline with ageing is positively impacted by SIRT1. The aim of this study was understanding the biological link between DNA methylation of Sirt1 and effects of different types of dietary interventions and a causal role of ageing in mice brain. To investigate Sirt1 gene methylation due to ageing and CR, 10 weeks old female C57BL/6 mice were fed ad libitum (AL), with chronic calorie restriction (CCR) (15% CR ) or intermittent calorie restriction (ICR) (three weeks of AL followed by one week 60% CR in a cyclic manner). Pyrosequencing was performed to examine the methylation levels of Sirt1 from brain homogenates and understand the underlying mechanisms of CCR and ICR in relation to ageing at the genomic level. Western-blot was used to determine protein expression levels whereas RT-PCR was used to determine Sirt1 mRNA levels. We could not find any significant difference in expression and DNA methylation levels of Sirt1 with ageing. Also, the diet-associated mRNA and protein expression levels and DNA methylation changes of Sirt1 were not obtained. A significant negative correlation was observed between DNA methylation levels and mRNA/protein expression of Sirt1. In addition, a statistically significant positive correlation was found between protein expression and mRNA expression. These findings indicate that decrease of SIRT1 by ageing might be regulated at the proteomic levels or with other epigenetic mechanisms. DNA methylation has a regulative effect on Sirt1 expression regardless of diet and age.