Arkeolojik ve filolojik veriler ışığında Anadolu'da M.Ö 2. binyıl'da libasyon
Libation in Anatolia in the 2nd millennium BC in the light of archaeological and philological data
  1. Tez No: 772511
  2. Yazar: ELİF ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Eski dönemlerde bayram ya da ritüel törenleri sırasında şarap, bira, kan, zeytinyağı, süt, bal gibi sıvıların tanrıya adanarak bir kaba, zemine veya belli bir noktaya dökülme işlemi sıvı kurbanı (libasyon) olarak adlandırılmıştır. Libasyonun temel amacı tanrıları memnun etmektir. Tanrıların da insanlar gibi ihtiyaçlarının olduğunu düşünülerek onların memnuniyetini kazanmak için sıvı kurbanı ile susuzlukları giderilmiştir. Libasyon kelimesi uluslararası literatürde Latince libare fiilinden türemiş olan ve modern Batı dillerinde de kullanılan libasyon1 sözüyle ifade edilir.2 Tez çalışmasında libasyon kelimesinin kavramsal çerçevesi, Anadolu'da Neolitik dönemden itibaren uygulamalarının hangi şekillerde yapılmış olduğu, MÖ 2.Bin yılda libasyonun diğer dönemlerden farklı ya da aynı özellikleri arkeolojik ve filolojik veriler ile desteklenerek açıklanmaya çalışılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In ancient times, during feasts or ritual ceremonies, the process of pouring liquids such as wine, beer, blood, olive oil, milk, honey into a container, ground or a certain point by devoting to the god was called liquid sacrifice (libation). The main purpose of libation is to please the gods. Considering that their gods had needs like human beings, their thirst was quenched with the sacrifice of liquid to gain their satisfaction. The word libation is expressed in the international literature by the word libation, which is derived from the Latin verb libare and is also used in modern Western languages. In the thesis study, it is aimed to explain the conceptual framework of the word libation, the ways in which its applications have been made in Anatolia since the Neolithic period, and the different or identical characteristics of libation in the 2nd millennium BC by supporting archaeological and philological data.