Ratlarda travmatik alt torasik omurilik yaralanmasında insan kaynaklı mezenkimalkök hücre tedavisi ve sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 772589
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KABATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Travmatik omurilik yaralanması (TOY), yüksek morbidite ve mortaliteye sebep olan önemli bir sağlık sorunudur. Travma sonrası ortaya çıkan fonksiyon kaybı, hem birincil yaralanmaya hem de birincil yaralanmanın tetiklediği ikincil yaralanma mekanizmalarına bağlıdır. Son yıllarda TOY' nda kök hücre kullanımının umut verici sonuçlar vermiştir. TOY' nda farklı kaynağı olan nöronal progenitör hücreler (NPC), nöronal kök hücreler (NCS'ler), embriyonik kök hücreler (EKH) veya mezenkimal kök hücre (MKH)' ler kullanılmaktadır. Biz çalışmamızda, ratlarda travmatik alt torasik omurilik yaralanmasında insan kaynaklı MKH tedavisi ve sonuçlarını inceledik Çalışma, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Etik Kurulu'nun izniyle Başkent Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplam 60 adet Spraque-Dawley sıçan 6 gruba ayrıldı. Kontrol grubu dışındaki deneklere, modifiye Allen ağırlık düşürme yöntemiyle torakal 9-10 standart omurilik yaralanması oluşturuldu. Travma grubuna omurilik yaralanması oluşturuldu fakat herhangi bir tedavi verilmedi. Tedavi gruplarında travma oluşan bölgelerine insan kaynaklı MKH'ler verildi. Kök hücre tedavisinin inflamasyon derecesi ve fibrozis derecesi ile spinal dural tabakası gösterilerek direkt differensiasyonuna ve fonksiyonel değerlendirme (BBB, Eğik düzlem) üzerine olan etkisinin hiperakut ve akut dönem sonuçları araştırıldı
Özet (Çeviri)
Title: Evaluation of human BoneMarrow-MSCs transplantation In Experimental Spinal Cord Injury Traumatic spinal cord injury (SCI) is a devastating problem of health that results in high morbidity and mortality rates. The loss of function after SCI results from both the primary mechanical insult and the subsequent, multifaceted secondary response. The use of stem cells in the treatment of traumatic SCI in recent years has provided promising results. Different source of cells for transplantation have been used, including neural progenitor cells (NPCs), neural stem cells (NSCs), embriyonic stem cells(ESCs) or mesenchymal stem cells (MSCs). We evaluated the human Bone Marrow-MSCs transplantation in an experimental spinal cord injury model in animals. All experiments were conducted in the animal laboratory of Baskent University by the approval of Baskent University Animal Care Ethics Committee. A total of 60 adult male Spraque Dawley rats were randomly divided to six groups. A thoracal 9-10 contusion injury was produced by using modified Allen technique in all groups except control group. No medication was administered to the rats in the trauma group. Parts of the human-induced MSCs treatment groups were composed of trauma. Stem cell treatment of spinal dural layer , showing the degree inflammation and fibrosis in direct the differentiation and functional assessment (BBB, inclined plane) the effect on the results of hyperacute and acute phase were investigated.