Iğdır ili Aralık ilçesi-Tazeköy köyünde yapılmış olan arazi toplulaştırma çalışmasının çiftçiler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of the land consolidation work conducted in Iğdır province, Aralık district-Tazeköy village on farmers
- Tez No: 772588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Arazi toplulaştırması, bir kişiye ait olan dağınık parsellerin birleştirilerek tarla içi geliştirme hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanılmasını sağlayan oldukça önemli bir çalışmadır. Bu çalışmanın amacı arazi toplulaştırma projesinin faydalarını anlatmak, çalışma yapılan bölgede çiftçilerin toplulaştırmaya bakış açılarını tespit etmek ve meydana gelen problemleri inceleyerek çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmada Iğdır ilinin Aralık ilçesine bağlı Tazeköy köyünde 2008-2012 tarihleri arasında yapılan arazi toplulaştırma projesi hakkında köy halkı ile görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçlarının analizi yapılarak çıkan sonuçlar incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda çiftçilerin toplulaştırmaya bakış açıları tespit edilmiş, toplulaştırma uygulaması sonrasında ortaya çıkan problemler de incelenmiştir. Uygulanan toplulaştırma projesi ile tarımsal üretim ve verimin arttığı, ancak sosyal ve kültürel çalışmaların istenilen seviyede gerçekleşmediği görülmüştür. Ortaya çıkan olumsuzlukları giderebilmek için çeşitli öneriler sunulmuştur. Tarla sahiplerinin toplulaştırmaya bakış açılarının olumlu olabilmesi ve ileride yapılacak olan toplulaştırma çalışmalarından yüksek verim alabilmek amacıyla nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. Toplulaştırma çalışmasında parsellerin dağıtımı yapılırken daha dikkatli ve hassas davranılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Land consolidation is a very important work that provides the best use of on-farm development services by combining scattered parcels belonging to one person. The aim of this study is to explain the adventages to the land consolidation project, to identify the farmers perspective on consolidation in the area where the study is conducted, and to examine the problems and offer solutions. In this research, a survey a sconducted by interviewing the villagers about the land consolidation Project carried out between 2008-2012 in the village of Tazeköy in the town of Aralık in Iğdır. The results of the survey were analyzed by analyzing the results. As a result of the evaluations, the perspectives of the farmers on consolidation were determined, and the problems that emerged after the consolidation practice were also examined. It has been observed that agricultural production and productivity have increased with the consolidation project implemented, but social and cultural studies have not been reailized at the desired level. Various suggestions have been presented in order to eliminate the negatives that have arisen. It has been focused on what should be considered in order to have a positive view of the field owners about consolidation and to get high efficiency from the consolidation works to be carried out in the future. In the consolidation study, it was concluded that more careful and sensitive behavior should be exercised while distributing the parcels.