Farklı parmak izi geliştirme yöntemleri ile sıcaklığın iz gelişimi üzerine etkisi
The effect of temperature on mark development by various fingerprint development methods
  1. Tez No: 772625
  2. Yazar: SELİN YÖRÜKCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Parmağın birinci boğumu ve tırnak ucu arasında kalan şekillere parmak izi denilmektedir. Bu şekillerin dizilişi kişilere özgüdür ve kişilerin kimliklendirilmesinde oldukça önemlidir. Parmak izi geliştirmede kullanılan kimyasallar parmak izi sıvısında bulunan maddenin özelliğine göre reaksiyona girmektedir. Kişiler tarafından bırakılan parmak izleri görünür özellikte olabileceği gibi farklı yöntemlerle geliştirilen gizli (latent) parmak izleri de bulunmaktadır. Bu latent parmak izlerin geliştirmede: super glue, ninhidrin, ardrox, gention violet, , sudan black, , hungarian red, 1-2 indandione, DFO (1,8-diazafluoren-9-one) ve gümüş nitrat, farklı yüzey özelliklerine göre kullanılan parmak izi geliştirme çözeltileridir.Çalışmada parmak izi gelişimi üzerinde çevresel bir faktör olan sıcaklığın farklı teknikler ile iz gelişimindeki etkisi analiz edilmiştir. Bunun için gözenekli ve gözeneksiz yüzeylerde parmak izinin geliştirilmesinde kullanılan yöntemlerin yanında yağlı, kanlı yüzeyler gibi farklı alt-yüzey türleri için 10 °C aralıklı artışlarla 25-95 °C arasındaki sıcaklık değişimlerinin iz gelişimine etkisi 1 saatlik inkübasyon ile belirlenmiştir. Ayrıca gözenekli ve gözeneksiz yüzeylerde en fazla kullanılan yöntemler olan super glue-ardrox ve ninhidrin için 3 saatlik inkübasyon sürelerinde 55 ve 95 °C sıcaklıklar için iz gelişimi gözlemlenmiştir.Elde edilen veriler doğrultusunda sıcaklığa bağlı kimliklendirilebilir izler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fingerprints are those little ridges on the tips of your fingers.The fact that each person's fingerprint is unique and does not change with growth or age makes fingerprints an accurate personal identification tool. The techniques used to reveal these traces are important in terms of illuminating crime events.In this thesis, the effect of temperature, which is an environmental factor on fingerprint development, on the development of fingerprints was analyzed with different techniques. For this purpose, besides the methods used in the development of fingerprints on porous and non-porous surfaces, the effect of temperature changes between 25-95 °C with 10 °C increments on different substrate types such as oily and bloody surfaces on the trace development was determined with a 1-hour incubation. In addition, trace development was observed for super glue-ardrox and ninhydrin, which are the most commonly used methods on porous and non-porous surfaces, at temperatures of 55 and 95 °C during 3-hour incubation periods. In line with the obtained data, identifiable traces related to temperature were analyzed. Fingerprint development and identifiable marks were detected for 1 hour incubation at all temperatures in the non-porous surfaces for sudan black (oily surfaces), super glue (dry surfaces), hungarian red (bloody surfaces). For porous surfaces including ninhydrin, 1,2-indandione, 5-MTN (5-methylthioninhydrin), silver nitrate, DFO (1,8-diazafluoren-9-one) methods, after both 1 and 3 hours of incubation, the development of marks and accordingly the number of identifiable marks decreased by the increased temperature. The obtained data show that besides the constant humidity, pressure force and surface properties, the used mark development method affects the fingerprint development depending on the temperature and also plays a role in its identification.