Kriminalistikte parmak izi incelemesi
  1. Tez No: 44096
  2. Yazar: MUSTAFA KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Her insanın doğuştan gelen değiştirilmesi ve birbirine benzetilmesi mümkün olmayan bir işareti olan parmak izleri, insanların kimliklerine tespit etmede yanılmaz ve yanıltmaz bir özelliğe sahiptir. Parmağın en uç boğumundan tırnak dibine kadar olan kısımdaki şekillerin (papil hatlarının) nesnelerin yüzeylerde kalan şekillerine parmak izleri denilmektedir. Genellikle olay yerlerinde, olayla ilgisi olan şahısların izlerini bulmak mümkündür. Olayın geçtiği yerin özelliğine göre, üç tür parmak izi bulunmaktadır. Bunlar; Kabartma izler, renkli izler, görünmeyen izlerdir. Bu üç tür parmak izinin tespit yöntemleri birbirinden farklıdır. Bu çalışmada görünmeyen parmak izlerinin tespit yöntemleridir. Bu parmak izi geliştirme ve görünürleştirme yöntemlerini değişik nesneler ve yüzeyler üzerinde uygulayarak pozitif ve negatif sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada Ninhydrin yöntemiyle değişik nesneler ve yüzeyler üzerinde parmak izlerinin gelişimini incelenmiştir. İyot yöntemi ile değişik nesneler ve yüzeyler üzerinde parmak izlerinin gelişimini incelenmiştir. Süper yapıştırıcı yöntemi ile farklı nesneler ve yüzeyler üzerinde parmak izlerinin gelişimini incelenmiştir. Tozlama yöntemi ile parmak izlerinin gelişimi ve görünürleştirilmesi saptanmaya çalışılmıştır. Bu gelişen izlerden, bu yöntemlerin hangi nesneler, yüzeyler ve şartlarda daha kullanışlı olduğunu tespit etmeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The fingerprints of every human, which are a mark not able to be changed and compared with each other from birth, dispose of a non failing feature when determining the identification. The surface forms of the objects of the forms at the part from the most end of the knot of the finger to the bottom of the fingernail (papyl lines) are called fingerprints. In general, it is possible to find prints of persons at the scene of the crime, who is concerned with the crime. According to the property of the place of event there are three types of fingerprints. These are; embossed prints, color prints, invisible prints. The methods of determination of these three types of fingerprints are different from each other. In this study, the method of determination of invisible fingerprints is concerned. Positive and negative results have been obtained by applying these methods of fingerprint development and making visible on different objects and surfaces. The development of fingerprints on different objects and surfaces has been examined by the Ninhydrin method in this study. The development of fingerprints on different objects an surfaces has been examined by the iodine method. The development of fingerprints on different objects and surfaces has been examined by the super adhesive method. It was tried to ascertain the development and making visible of fingerprints by the powdering method. I have tried to determine which of these developed prints, on which objects, surfaces and under which conditions they are more useful.