Muḥammed Halebî el-Kavvâs'ın 'Riyaḍu'l-Ezhâr ve Nesîmu'l-Esḥâr' adlı eseri (Edisyon kritik)
The study of Muḥammed Halebî al-Kawâs Riyaḍ al-Ezhâr ve Nesîm al-Esḥâr (Edition critical)
  1. Tez No: 772689
  2. Yazar: HALİS DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN EGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 772
Özet
el-Ḳavvâs, 900/1500 ile 1000/1600 yılları arasında Suriye'nin Halep şehri ve civarında yaşamış edebiyatçı ve kelamcı bir şahsiyettir. Yüz yıl ya da daha fazla bir ömür yaşadığı için muammerundan sayılmıştır. İlmi şahsiyeti ve ailesi hakkında kaynaklarda fazla bilgiye rastlanmamıştır. Bedruddîn Muḥammed b. Muḥammed el-Ġazzî'den ders aldığı ifade edilmiştir. Kaynaklarda sadece bir eserinin ismi geçmektedir ki o da çalışmamızda ele aldığımız ve maḳâme alanında yazılmış olan Riyâḍu'l-ezhâr ve nesîmu'l-esḥâr adındaki kitabıdır. Bu kitap, şehir isimleriyle adlandırılmış olup dokuz maḳâmeyi ihtiva etmektedir. Maḳâme, özet olarak hayali bir kahramanın başından geçen, hayali bir râvînin rivayetiyle öğüt vermek, güldürmek/eğlendirmek, nesneleri betimlemek ve dili öğretmek gibi maksatlarla söylenen ve etkileyici bir ifade tarzıyla aktarılan edebi ve kısa (bazen de uzun) hikâyelerdir. el-Ḳavvâs'ın maḳâmeleri genelde uzun olarak ele alınmıştır. Konuları nasihat ağırlıklı olup öğretici ve eğlendirici yönüyle öne çıkmaktadır. el-Ḳavvâs, ku eseri sayesinde ulema arasında ismini duyurmuş ve şöhret bulmuştur.
Özet (Çeviri)
al-Ḳawwâs is a literary and theologian personality who lived in and around the Syrian city of Aleppo between 900/1500 and 1000/1600. He is considered a muammer because he lived a century or more. There is not much information found in the sources about his scientific personality and family. It is stated that he took lessons from Bedruddîn Muḥammed b. Muḥammed al-Ġazzî. Only one of his works is mentioned in the sources, which is the book named Riyâḍu'l-ezhâr ve nesîmu'l-esḥâr, which we discussed in our study and which was written in the field of maḳâme. This book contains 9 maqams named with city names. In summary, maḳâme are literary short (sometimes long) stories told by an imaginary hero, told with the aim of giving advice, making laugh/entertainment, describing objects and teaching language, with the narration of an imaginary narrator, and conveyed with an impressive style of expression. The maqams of al-Ḳawwâs are generally discussed at length. Its subjects are mainly advice and stand out with its instructive and entertaining aspects. Thanks to his work, al-Ḳavvâs made his name known among the ulema and found fame.