Uluslararası insancıl hukuk bakımından silahlı çatışmalarda sivillerin, objelerin ve çevrenin korunması
Protection of civilians, objects and the environment in armed conflicts in terms of international humanitarian law
- Tez No: 772707
 - Danışmanlar: PROF. DR. ENVER BOZKURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 167
Özet
Savaşların ve silahlı çatışmaların getirdiği yıkım geçmişten günümüze uluslararası camianın ortak sorunu olmuştur. Ancak yine de uluslararası toplum yaşadıklarından ders çıkaramamış olacak ki günümüzde dahi silahlı çatışmalar devam etmektedir. Bunun sonucunda da silahlı çatışma mahallindeki siviller hayatını kaybetmekte, kullanılan çeşitli silahların yarattığı etkiler sebebiyle sakat kalmakta ve hastalanmaktadır. Bunun yanında silahlı çatışma hali sivillerin yaşaması için vazgeçilmez olan kaynakları da tüketmekte veya yok etmektedir. Siviller silahlı çatışma sırasında hem sağlıklarını hem de mallarını kaybetmektedir. Silahlı çatışma hali yalnızca sivillere değil aynı zamanda kültürel varlıklara, yapılara, tarihi eserlere ve daha da vahimi doğal çevreye de tamiri imkânsız zararlar vermektedir. İnsanoğlu silahlı çatışmaların bu yıkıcı etkilerini önlemek ya da en azından azaltmak için çeşitli uluslararası anlaşmalar akdetmektedir. İnsancıl hukuk işte bu noktada devreye girmekte, silahlı çatışmalara belirli kurallar getirerek insani seviyeye çıkarmaya uğraşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The destruction caused by wars and armed conflicts has been a common problem of the international community from past to present. However, the international community did not learn from their experiences, and even today armed conflicts continue. As a result, civilians at the scene of armed conflict lose their lives, become crippled and become ill due to the effects of various weapons used. In addition, the state of armed conflict consumes or destroys resources that are indispensable for the survival of civilians. Civilians lose both their health and property during armed conflict. The state of armed conflict causes irreparable damage not only to civilians, but also to cultural assets, structures, historical artifacts and, more importantly, to the natural environment. Mankind concludes various international agreements to prevent or at least reduce these devastating effects of armed conflicts. This is where the humanitarian law comes into play and tries to bring it to the humanitarian level by bringing certain rules to armed conflicts.