Parasetamolün sulu çözeltilerden adsorpsiyon yöntemi ile giderilmesi
Removal of paracetamol from aqueous solutions by adsorption method
- Tez No: 772760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Parasetamol ilaç etken maddesinin portakal meyvesinin kabuklarının ZnCl2 aktivasyonuyla elde edilen toz aktif karbon ile sulu çözeltilerden giderimi incelenmiştir. Başlangıç parasetamol konsantrasyonu (100-500 mg/L), pH (2-10), adsorban dozu (10-500 mg), temas süresi (5-120 dakika) ve sıcaklık (25-45°C) parametrelerinin parasetamol'ün sulu çözeltilerden giderimindeki denge değerleri değerlendirilmiştir. Parasetamol'ün adsorpsiyon mekanizması; adsorpsiyon dengesi ve kinetik modeller parametreler ile açıklanmıştır. Deneysel verilere uygulanan denge izotermlerinden Langmuir, Freundlich, Temkin ve Dubinin-Radushkevichi izotermleri arasında en yüksek korelasyon R2=0,95 değerine sahip Freundlich izotermi olarak belirlenmiştir. Yalancı birinci derece ve yalancı ikinci derece kinetik modelleri uygulanmış, korelasyon katsayısı R2=0,99 olarak belirlenen yalancı ikinci derece kinetik modelin paracetamol adsorpsiyonunu en iyi açıklayan model olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, portakal kabuğundan elde edilen toz aktif karbonun parasetamol gideriminde etkili bir adsorban olmasının yanı sıra maliyet bakımından ucuz olması sebebiyle kolaylıkla uygulanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the removal of Paracetamol active ingredient from aqueous solutions with the use of powdered activated carbon obtained by ZnCl2 activation of orange peels. Equilibrium values of initial paracetamol concentration(100-500 mg L-1), pH (2-10), adsorbent dose (10-500 mg) and contact time (5-120 minutes) parameters in the removal of paracetamol from aqueous solutions are evaluated. The adsorption mechanism of paracetamol is explained with the kinetic models. The highest correlation among Langmuir, Freundlich,Temkin, and Dubinin-Radushkevichi isotherms applied to experimental data was determined as Freundlich isotherm with R2 =0.95. Pseudo-first-order and pseudo-second-order kinetic models were applied, and it was found that the latter, whose correlation coefficient is determined as R2 =0.99, is the best model to explain paracetamol adsorption. As a result of this study, it can be seen that powdered activated carbon synthesized from orange peel is an effective adsorbent in the removal of paracetamol and can be easily applied thanks to its low cost.