Malign ve benign lenf nodlarının ayrımında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin tanıya katkısı
- Tez No: 772761
- Danışmanlar: DR. ZEHRA SUMRU COŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
GiriĢ ve Amaç: Difüzyon ağırlıklı MRG'nin benign- malign lenf nodlarının ayrımındaki rolü, sınırlılıkları, konvansiyonel MRG'ye katkısı amaç edinilmiştir. Gereç ve Yöntem: Hastalar 1,5 Tesla MRG cihazı ile lenf nodlarının lokalizasyonuna göre seçilmiş koillerle incelenmiştir. Difüzyon ağırlıklı görüntüler spin eko ―eko planar‖ görüntüleme sekansı ile elde edilmiş olup, ―b‖ değerleri 50, 500 ve 1000 sn/mm2 olarak belirlenmiştir. Görünen difüzyon katsayısı (ADC) haritası üzerinden difüzyon ADC değerleri ölçülmüştür. Ortalama ADC değerleri ve histopatolojik tanılar istatistiksel olarak Benferroni korelasyonu ile düzeltilmiş Mann Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yaşları 18–75 arası değişen (ortalama: 53 yaş) toplam 31 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Yirmi üç hastaya eksizyonel lenf nodu biyopsisi yapılmıştır. Beş hastanın primer malignite öyküsü olup mevcut lenfadenopatileri kuvvetle muhtemel maligniteyi desteklediği için metastaz kabul edilmiştir. Herhangi bir şikayeti olmayan, konvansiyonel olarak benign görünümlü 5 hastanın lenf nodları ise reaktif olarak kabul edilmiştir. Benign lenf nodlarının ADC değerleri 0,6–1,2 (ort. 0,97) x 10-3 mm2/sn, malign lenf nodlarının ADC değerleri 0,3-1,2 (ort. 0,76) x 10-3 mm2/sn olarak hesaplandı. Benign- malign lenf nodlarının ayrımında sınır değer roc analizinde 0,8 x 10-3 mm2/sn olarak belirlendi. Difüzyon ağırlıklı görüntüler konvansiyonel MRG sekansları ile birlikte değerlendirildiğinde metastatik lenf nodlarını %100 pozitif prediktifite ile saptamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the role of diffusion MRI in the differentiation of benign and malignant lymph nodes, it's limitations and it's contribution to conventional MRI. Materials and method: The patients were examined using a 1,5 Tesla MRI system with coils chosen according to lymph node localisation. Diffusion images were achieved by using the spin echo echo planar sequence and had ‗b' values of 50, 500 and 1000 s/ mm2. The diffusion ADC value was measured according to the apparent diffusion coefficients (ADC) map. The comparison between the histopathological diagnoses and the mean ADC's were performed by Mann Whitney U test with Benferroni correlation. Results: A total of 31 patients with ages ranging from 18 to 75 (mean 53 years) were included in this study. Excisional lymph node biyopsies were carried out in 23 patients. Five patients had a history of a primary malignant disease accepted as metastasis due to findings of lymphadenopathies having a high probability of being malignant. In five patients with no complaint, conventionaly detected benign-like lymph nodes were accepted as reactive lymph nodes. ADC value for benign lymph nodes was calculated as 0,6 – 1,2 (mean: 0,97) x 10-3 mm2/sec and ADC value for malignant lymph nodes was calculated as 0,3- 1,2 (mean: 0,76) x 10-3 mm2/sec. In ROC analysis the range value for malignant- benign differentiation was shown to be 0,8 x 10-3 mm2/sn. When evaluated with conventional MRI sequencies, diffusion MRI imaging locates metastatic lymph nodes with 100% positive predictability.