Hem oksijenaz – 1 enzimi gen polimorfizminin ve son ürünlerinin kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve alevlenmeleri ile ilişkisi
Relation of heme oxygenase-1 enzyme genpolymorphism and levels of last products withchronic obstructive pulmonary disease andexacerbations
  1. Tez No: 772769
  2. Yazar: NEVRA GÜLLÜ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL FÜSUN EYÜBOĞLU, PROF. DR. FATMA BELGİN ATAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH); çevresel faktörler, genetik yatkınlık ve inflamasyonun neden olduğu, proteinaz/antiproteinaz dengesizliği ve oksidatif stres sonucu gelişen, kısmen geri dönebilen kronik hava akım kısıtlanması ile karakterize ilerleyici sistemik bir hastalıktır. Bu çalışma; vücutta önemli bir antioksidan enzim olan hem oksijenaz-1(HOX-1)'in aktivitesinin ve bu enzimin son ürünleri olan demir ve bilirubin düzeylerinin, KOAH'ın ciddiyeti ve hastalığın alevlenmeleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Alevlenme gelişimi açısından bir yıl boyunca takip edilen hafif (Grup 1), orta (Grup 2), ağır-çok ağır (Grup 3) evredeki toplam 90 KOAH hastası ile solunum fonksiyonları normal olan 40 yaş üstü 93 gönüllü (Grup 4) çalışmaya dahil edildi. Hastalığın evresi arttıkça bilirubin değerlerinin normal değerler içinde alt sınıra yaklaştığı tespit edildi. Grup 1'e göre Grup 2 ve 3'ün demir düzeyi anlamlı olarak düşük saptandı (p=0,025 ve p=0,035).
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a progressive systemic disease with chronic partially reversible air flow limitation; caused by environmental factors, genetic predisposition and inflamattion; developed by proteinase/antiproteinase imbalance and oxydative stres. This study is designed to investigate effect of the activity of an important antioxydant enzyme heme oxygenase-1 (HOX-1) and levels of serum iron and bilirubin which are the last products of enzyme, on severity of COPD and exacerbations of disease. Mild (Group 1), moderate (Group 2), severe-very severe (Group 3) stage 90 COPD patients which were followed during one year in terms of developing exacerbation and 93 voluntary (Group 4) older than 40 with normal pulmonary function test are included in this study. It was detected that; with increasing severity of disease, bilirubin levels were coming closer to lower limit within normal range. According to Group 1, iron levels of Group 2 and 3 were significantly low (p=0,025 ve p=0,035).