Kenardakilerin sesi: Fevzipaşa'da çocuk olmak
The voice of outcast: Being a child in Fevzipasa
  1. Tez No: 772791
  2. Yazar: ELİF DÜZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma Çingene/Roman çocukların anlatılarından yola çıkarak Çanakkale Fevzipaşa Mahallesi'nde yetişen bir çocuk olmanın, o mahalleye özgü kültürel kodların, çocukluk deneyimlerine etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda çocukların yetiştiği ailenin ve yaşadıkları mahallenin sosyo-ekonomik yapısı ele alınarak, bu yapıların içinde barındırdığı dinamiklerin etkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Çingene/Roman kültürünün, çocukların eğitim haklarına ulaşmada ve eğitime devam etme konusunda ne denli etkiye sahip olduğu araştırmanın problematiğini oluşturmaktadır. Söz konusu çocukların eğitim yaşantılarındaki sıkıntıların anlaşılması için sosyal dışlanma, damgalama ve habitus gibi kavramlar araştırmanın kavramsal çerçevesinde ele alınmaya çalışılmıştır. Bu çalışma nitel bir çalışma olma niteliği taşımış olup, Çanakkale Fevzipaşa Mahallesi'nde ikamet eden 9-18 aralığındaki 25 Çingene/Roman çocuğa kar topu örneklem tekniği ile ulaşılmış ve nitel araştırmalarda kullanılan yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan derinlemesine mülakat tekniği ile gerçekleştirilmiştir Ayrıca edinilen verilerin analizi sırasında, araştırma sahasında edinilen gözlem ve notlardan da yararlanılmıştır. Veriler temalara ayrılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the narratives of Gypsy/Roma children, this study aims to understand the effects of being a child growing up in Çanakkale Fevzipaşa neighborhood, the cultural codes specific to that neighborhood, on childhood experiences. In this context, the socio-economic structure of the family where the children are raised and the neighborhood they live in is discussed, and the effect of the dynamics in these structures is tried to be understood. The problem of the research is how much the Gypsy/Romany culture has an impact on children's attaining their right to education and continuing education. Concepts such as social exclusion, stigmatization and habitus have been tried to be discussed in the conceptual framework of the research in order to understand the problems in the educational life of these children. This study is a qualitative research in which semi-structured interviews, a qualitative research method, has been conducted with 25 Gypsy/Roma children aged 9-18 living in Çanakkale Fevzipaşa neighborhood who has been reached using a snowball sampling technique. Additionaly, observations and notes obtained in fieldwork has been utilized in the process of data analysis. Data has been analyzed by dividing them into themes.