Skalp kesisi olan hastaların tedavi teknikleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of patients with scalp laceration in terms of treatment techniques
- Tez No: 772790
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAVALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Skalp Kesisi Olan Hastaların Tedavi Teknikleri Açısından Değerlendirilmesi GiriĢ ve Amaç: Cilt bütünlüğünün bozulmasına neden olan herhangi bir travma enfeksiyon riskinde artıĢa, fonksiyon kaybına ve kozmetik sorunlara neden olabilir. Cilt bütünlüğünün korunması ya da bütünlük bozulmuĢ ise yeniden sağlanması ile bu riskler en aza indirgenir. Cilt kesileri, acil servise (AS) travma nedeniyle baĢvuran hastalarda sıklıkla rastlanan bir bulgudur. Kesiler sıkça kullanılan dört yöntem veya araç ile kapatılabilir. Bu yöntemler; sütürasyon, stapler, yapıĢtırıcı bantlar ve doku yapıĢtırıcılarıdır. Skalp kesileri hem eĢlik ettikleri travma açısından hem de anatomik lokalizasyonu itibariyle kozmetik açıdan ayrı bir öneme sahiptir. ÇalıĢmamızda; skalp kesisi nedeniyle acil servise baĢvurmuĢ hastalarda, skalp kesisi tamirinde kullanılan sütür, stapler ve saç bağlama tekniklerinin etkinliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz etik kurulu onayı alındıktan sonra, son altı ay içinde acil servise baĢvuran hastalar arasında, skalpte lineer kesisi olan, saç uzunluğu en az bir cm ve kesi uzunluğu 10 cm'den kısa olan ve hastane bilgi iĢletim sisteminde yara iyileĢmesi, komplikasyon ve memnuniyet açısından bilgileri bulunan hastaların verileri, oluĢturulan çalıĢma formuna kaydedilerek; uygulanan tekniğin yara iyileĢmesi, komplikasyon ve hasta memnuniyeti üzerine olan etkilerini araĢtırdık. Bulgular: ÇalıĢmamıza, 49'u stapler (%36,6), 48'i sütürasyon (%35,8) ve 37'si saç bağlama (%27,6) olmak üzere toplam 134 kiĢi alındı. ÇalıĢmamızda skalp kesisi tedavisinde kullanılan teknik ile kesi uzunluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p=0.675). Skalp kesisi tedavisinde kullanılan teknik ile saç uzunluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p=0.285). Kullanılan teknik ile yedi gün ve on beĢ gün sonraki memnuniyetleri arasında, saç bağlama tekniği lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı (sırasıyla p1=0.047- p2=0.034). Kullanılan teknik ile 15 gün sonraki kozmetik problem arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı (p=0.012). 15 gün sonra kozmetik problem, saç bağlama tekniği ile tedavi alanlarda anlamlı Ģekilde azdı. Sonuç: Acil servise, lineer skalp kesisi ile baĢvuran hastalara, kesi uzunluğu ve saç uzunluğundan bağımsız olarak sütürasyon, stapler ve saç bağlama teknikleri güvenle kullanılabilir. Ancak, saç bağlama tekniğinin, hastalar açısından memnuniyet verici, kozmetik problem ve komplikasyon oranlarının diğer tekniklere göre düĢük olması gibi avantajları vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Any trauma causing skin disintegration might result in a rise in infection risk, function loss and cosmetic problems. Protecting skin integrity or healing skin disintegration will minimize these risks. Skin lacerations are common findings in patients consulting to emergency department (ED) as a result of trauma. Lacerations can be covered with four methods or appliances. These methods are suturation, stapler, surgical tapes and tissue adhesives. Scalp lacerations are important in terms of both trauma accompanying them and cosmetics in respect of its anatomic localization. In our study, we aim to evaluate the effectiveness of suture, stapler and hair apposition techniques used in the treatment of scalp lacerations in patients consulted to emergency department. Appliance and Method: Upon receiving hospital ethics committee approval, we researched the effects of the applied method on wound healing, complication and patient satisfaction by recording to the study form the data of the patients having linear lacerations in scalp, whose hairs are one cm long at least and lacerations'length are shorter than 10 cm and whose reports about wound healing, complication and satisfaction are present in hospital information and communication system among patients consulting to emergency department in the last seven months. Findings: In our study, 134 individual were examined as 49 from stapler (36.6%), 48 from suturation (35.8%) and 37 from hair apposition (27.6%). In our study, there was no significant difference statistically between methods applied in scalp laceration treatment and laceration length (p=0.675). There was no significant difference statistically between methods applied in scalp laceration treatment and hair length (p=0.285). There was a significant difference statistically between techniques used and satisfaction after seven- fifteen days on behalf of hair apposition (respectively p1=0.047-p2=0.034). There was a significant difference statistically between the techniques used and cosmetic problems after 15 days (p=0.012). The cosmetic problem occurring after 15 days was significantly minimized in patients treated with hair apposition. Conclusion: The patients consulting to emergency department for linear scalp lacerations can securely be treated with suturation, stapler and hair apposition techniques irrespective of laceration length and hair length. However; hair apposition technique has advantages in terms of patient satisfaction as having low rates of cosmetic problems and complication in comparison with other techniques.