The use of recycled low density polyethylene black bag waste in bitumen modification and investigation of its rheological properties
  1. Tez No: 772875
  2. Yazar: BERNA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bitümlü sıcak karışımlar (BSK) ülkemizde en fazla kullanılan üstyapı kaplama modelidir. Trafik yüklerine doğrudan maruz kalan ve bu yükleri temel tabakasına iletmekle görevli kaplama tabaksında meydana gelebilecek bozulmalar, yolun performansını ve sürüş konforunu önemli ölçüde etkilemektedir. Asfalt kaplamasında en sık karşılaşılan bozulma türü ise çatlaklardır. Kaplama yüzeyinde oluşan mikro veya makro boyutundaki çatlaklar zaman içerisinde diğer bozulmaları da beraberinde getirmekte ve yolun ömrünü kısaltmaktadır. Trafik yükleri ve çevresel etkiler altındaki kaplama tabakasının servis ömrünü uzatabilmek ve bakım / onarım maliyetini düşürebilmek amacıyla bitüm modifiye edilmektedir. Başta polimerler olmak üzere, geri dönüştürülmüş atıklar, organik veya inorganik katkı maddeleri kullanılarak gerçekleşen bitüm modifikasyonundaki ortak amaç, bitümün özelliklerini iyileştirmektir. Bu çalışmada İzmir Apak Plastik'ten alınmış ve ham maddesi düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) olan siyah poşetlerin %0, %2, %4, %6 ve %8 oranlarında 50/70 bitüm ile modifiye edilerek, Kontrol Numunesi (KN), KN+%2, KN+%4, KN+%6 ve KN+%8 numuneleri elde edilmiş olup, numuneler üzerinde penetrasyon, viskozite, yumuşama noktası ve dinamik kayma (kesme) reometresi (DSR) ve dönel ince film ısıtma kaybı (RTFOT) deneyleri yapılmış ve değerleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, tayin edilen optimum katkı miktarı ile modifiye edilmiş bitümlerin geleneksel bitümlere göre reolojik özelliklerini iyileştirdiği, penetrasyon değerinin azaldığı, yumuşama noktasının ise arttığı gözlemlenmiştir. Düşük yoğunluklu polietilenin belirtilen oranlarda kullanılmasına bağlı olarak viskozite değerinde kayda değer bir katkı sağladığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hot bituminous mixture (BSK) is the most widely used pavement model. The type of cracks, which are exposed to traffic loads, and which are caused by transmitting these loads from the foundation layer, being grown without finishing and progressing, are most often not done in the asphalt pavement. Cracks in the micro or macro of the pavement should be avoided by those who are not accompanied by time. Traffic loads and scheduling traffic loads to drive websites to take advantage of websites. They can be developed primarily to be polymers, the target in developing bitumen over organic or inorganic treatments. In this study, 2%, 4%, 6% and 8% of the plastic bags purchased from İzmir A Plastik, which are raw 0, high density polyethylene (LDPE), are modified with 50/70 bitumen, Control Sample (CN), KN+ 2%, KN+ 4%, KN+6% and KN8% samples were obtained and the penetration, viscosity, softening target, dynamic (shear) rheometer drift (DSR) and rolling thin film oven (RTFOT) tests on the samples were large and high. With the study, it has been improved according to the bitumen used at the optimum level used in terms of use. It's dark in a traffic that's worth it in terms of using low-density polyethylene at the specified rates.