Belek kumsalındaki deniz kaplumbağası populasyonlarının incelenmesi
Research on the marine turtle populations of Belek beach
- Tez No: 77301
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1996 ve 1997 yıllan üreme sezonunda Antalya ili sınırlan içerisinde bulunan Belek Kumsalındaki deniz kaplumbağası populasyonunun durumu incelenmiştir. Caretta caretta'nın yuvalama yaptığı Belek Kumsalında, 1996 yılında tespit edilen 153 yuvanın 134 (%87.6) tanesinden yavru çıkışı gerçekleşmiş, bu yavrulardan 6295 (%77.5) tanesi denize ulaşmıştır. 1997 üreme sezonunda tespit edilen 168 yuvanın 136 (%80.9) tanesinden yavru çıkışı olmuş ve bu yavrulardan 7082 (%80.7) tanesi denize ulaşmıştır. 1996 yılındaki yuva yoğunluğu 9.1 yuva/km, 1997 yılında ise 9.9 yuva/km'dir. Belek Kumsalındaki yuvalarda ortalama yumurta sayısı çalışmamızın yapıldığı ilk yıl 78.2, sonraki yıl ise 78.15 olarak bulunmuştur. 1996'da, yuvaların denize olan ortalama uzaklıkları 21.4 m, 1997 yılında ise 20.3 m'dir.1997 yılında, Belek kumsalına yuva yapan ergin dişi Caretta'ların ortalama Düz Karapas Boyu (DKB): 69.4 cm, Düz Karapas Eni (DKE): 53 cm'dir. Morfometrik olarak yapılan yavru ölçümleri sonucunda ortalama DKB: 4.13 cm (n:851), ortalama DKE: 3.14 cm (n:851), ortalama ağırlık ise 15.7 gr. (n:425) olarak tespit edilmiştir. 1997 yılında ortalama kuluçka süresi 52.5 gün olarak hesaplanırken, 1996 yılında yapılan çalışma üreme sezonunun ortasından başladığı için kuluçka süresini tespit etmek mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the status of the marine turtle population was investigated on Belek Beach, Vilayet Antalya, during 1996 and 1997 breeding seasons. A total of 153 nests was recorded on Belek Beach in 1996. Of these nests, 134 (%87.6) produced hatchlings and 6295 (%77.5) hatchlings were able to reach the sea. On the other hand, a total of 168 nests were recorded with 136 (%80.9) producing hatchlings in 1997. Of the hatchlings, 7082 (%80.7) were able to reach the sea in 1997 breeding season. The nest density was 9.1 nests/km in 1996, whereas it was 9.9 nests/km in 1997. The mean clutch size was recorded as 78.2 eggs in 1996 and 78.15 eggs in 1997. The average distance of the nests from the high tide line was 21.4 m in 1996 and 20.3 in 1997. The mean straight carapace length (SCL) of the females was measured as 69.4 cm, whereas the straight carapace width (SCW) was 53 cm. The straight carapace length of the hatchlings was measured as 4.13 cm (n:851) whereas the straight carapace width was 3.14 cm (n:851). The mean weight of the hatchlings was 15.7 gr (n:425). The mean incubation period was recorded as 52.5 days in 1997. This period could not be determined for 1996 breeding season due to late start of the project.