Vulnerabilitaetsuntersuchung einer Stahlbeton-Rahmenkonstruktion in Bucharest/Rumaenien
Bükreş/Romanya'da Betonarme Karkas Yapının Hassasiyet İncelemesi
  1. Tez No: 773015
  2. Yazar: YAHYA YILMAZ BAYRAKTARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOTHAR STEMPNIEWSKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Karlsruher Institut für Technologie
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tez, Bükreş'te tespit edilen 110 sismik açıdan hassas yapıdan birinin kırılganlığını kapasite spektrumu yöntemiyle değerlendirmektedir. Bu tipik yapılar için beklenen burulma etkileri 3D frekans analizi ile dikkate alınmıştır. Kapasite eğrileri lineer olmayan bir bünye denklemi ile 2 boyutlu bir çerçeve üzerinde hesaplanmıştır. Kırılganlık eğrileri, ampirik kırılganlık eğrileri ile karşılaştırılabilir tahminler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis evaluates the fragility of one of the 110 identified seismic vulnerable structures in Bucharest by the capacity-spectrum method. The expected torsion effects for these typical structures were captured by a 3D frequency analysis. The capacity curves were calculated on a 2D-frame by a nonlinear constitutive model. The fragility curves provide comparable estimates to empirical fragility curves.