Romatoid artrit hastalarının tamamlayıcı ve destekleyici tıbba yönelik tutumlarının yordayıcılarının belirlenmesi: Web tabanlı çalışma
Determining the predictives of radius patients' attitudes to complementary and supportive medicine: A web-based study
- Tez No: 773024
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma romatoid artrit hastalarının tamamlayıcı ve destekleyici tıbba yönelik tutumlarının yordayıcılarının belirlenmesi amacı ile ilişkisel tarama modeli kullanılarak 249 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler online olarak romatoid artrit hasta gruplarının bulunduğu sosyal medya hesaplarında çevrimiçi anket formları paylaşılarak Nisan 2021–Nisan 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında 'Sosyo-Demografik Özellikler Formu, Hastalık ile İlgili Özellikleri Değerlendirme Formu, Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği (BTATÖ), Sağlık Değerlendirme Anketi (SDA), Ağrı Şiddeti-VAS, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) kullanılmıştır. Veriler SPSS 26 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler için sayı, ortalama ve yüzdelikler, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon, t testi, tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Hastalarının yaş ortalaması 44.82±31.67, %79.1'i kadın, %73.5'i evli ve %65.5'i il merkezinde yaşamaktadır. RA hastalarının BTATÖ puan ortalaması 31.12±4.59, SDA puan ortalaması 32.59±10.55 ve TAÖ-20 puan ortalaması 57.34±18.85 olarak saptamıştır. RA hastalarında BTATÖ'yü ağrı şiddeti anlamlı bir şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was completed with 249 patients using the relational screening model to determine the predictors of rheumatoid arthritis patients' attitudes towards complementary and supportive medicine. Data were collected between April 2021 and April 2022 by sharing online questionnaires on social media accounts of rheumatoid arthritis patient groups. 'Socio-Demographic Characteristics Form, Disease-Related Characteristics Evaluation Form, Attitudes towards Holistic Complementary and Alternative Medicine Scale (SCA), Health Assessment Questionnaire (SDA), Pain Severity-VAS, Toronto Alexithymia Scale (TAS-20)) were used to collect data. The data were evaluated in the SPSS 26 package program. In the evaluation of the data, numbers, means and percentages, Pearson correlation analysis and simple linear regression, t test, one-way analysis of variance were used for descriptive statistics. The mean age of the patients was 44.82±31.67 years, 79.1% were women, 73.5% were married and 65.5% lived in the city center. The mean CTAS score of RA patients was 31.12±4.59, the mean SDA score was 32.59±10.55, and the mean TAS-20 score was 57.34±18.85. In RA patients, the severity of pain significantly predicted CTAS.