Çalışma hayatında yer alan 36-72 aylık çocuğu olan babaların stres düzeyleri ile baba çocuk ilişkisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stress levels and the father child relationship of fathers with 36-72 months old children in working life
  1. Tez No: 773023
  2. Yazar: EDA SILA PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı; 36-72 aylık çocuğu olan babaların, stres düzeyleri ile baba çocuk ilişkisi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan ilişkisel (korelasyon) tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu; 2020/2021 yılında, 36-72 aylık çocuğu olan çalışan 220 babadan oluşmuştur. Araştırma için veriler, Koronavirüs pandemisi sebebiyle online olarak toplanmıştır. Araştırma için 'Anne Baba Stres Ölçeği', 'İş Yeri Stresi Ölçeği', 'Çocuk Ebeveyn İlişkisi Ölçeği Baba Formu' ve araştırmacı tarafından oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu' veri toplama araçları kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS veri analiz programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; iş stresi ve baba stresi düşük olan bireylerin, çocuklarıyla daha olumlu ilişkiler içinde olduğu, iş stresi ve baba stresinin birbirini karşılıklı olarak etkilediği, iş stresinin yüksek düzeyde olduğu kişilerde baba stresinin de yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the relationship between the stress levels of fathers with 36-72 months old children and the father-child relationship. The research was carried out with the relational (correlation) survey method, which is one of the quantitative research methods. The study group of the research; In 2020/2021, it consisted of 220 working fathers with 36-72 months old children. Data for the research were collected online due to the Coronavirüs pandemic. Data collection tools such as 'Parental Stress Scale', 'Workplace Stress Scale', 'Child-Parent Relationship Scale-Father Form' and 'Personal Information Form' created by the researcher were used for the research. The data collected in the study were analyzed using SPSS data analysis program. As a result of the research; It has been revealed that individuals with low work stress and father stress have more positive relationships with their children, work stress and father stress affect each other mutually, and people with high work stress have a high level of father stress.