Şizofreni hastalarında bilinçli farkındalık, içselleştirilmiş damgalanma ve affetme düzeylerinin incelenmesi
An investigation on schizophrenic patients levels of forgiveness, internalized stigma and mindfulness
- Tez No: 773032
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Araştırma şizofreni hastalarında bilinçli farkındalık, içselleştirilmiş damgalanma ve affetme düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırmanın türü tanımlayıcı özelliktedir. Araştırmanın örneklemini Nisan 2022 - Ağustos 2022 tarihleri arasında Erzurum merkezde bulunan bir devlet hastanesi ve Toplum ruh sağlığı merkezinde bulunan 147 şizofreni hastası oluşturmuştur. Veriler, ''Sosyo-demografik Veri Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği(BİFO), Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği(RHİDÖ) ve Heartland Affetme Ölçeği(HAÖ)'' ile yüz yüze doldurulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı testler(aritmetik ortalama, standart sapma, sayı, yüzdelik, min-max), cronbach alfa iç tutarlılık testi, normallik testi ve ölçeklerin arasındaki ilişkiyi incelemek için pearson korelasyon, ölçek puanları arasındaki bağımlı bağımsız değişkenlerin test edilmesinde basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların BİFÖ ortalama puanı 59.42±10.14, RHİDÖ ortalama puanı 73.69±10.02, HAÖ ortalama puanı 81.47±16.72 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to analyse internalized stigmatization, mindful awareness and levels of forgiveness in schizophrenic patients. Materials and Method: The research form is descriptive. The research population was conducted on 147 schizophrenic patients in a State Hospital and Community Mental Health Center located in Erzurum between the months of April-August in 2022.Data has been collected with face to face method by using Sociodemographic data form, Mindful attention awareness scale(MAAS), Heartland forgiveness scale(HFS) and the Internalized stigma of mental illness scale(ISMI).In the process of analyse of data, some test methods have been used such as; descriptive(percentage, arithmetic average, standard deviation,min-max), cronbach's alpha internal consistency and normality test.Pearson correlation has been applied to analyse the relationship between the scales while simple linear regression analysis has been applied to test dependent and independent variables among scale points. Results: The mean score of mindfull awareness(MAAS), internalized stigma of mental illness scale(ISMI) and Heartland forgiveness scale(HFS) in the patients joining the research has been found to be 59.42±10.14, 73.69±10.02 and 81.47±16.72 respectively.