Üveit hastalarında görme kaybı ve görsel prognozu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Factors affecting visual prognosis and causes of visual loss in uveitis patients
- Tez No: 773093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBUBEKİR DURMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
AMAÇ: Üveit hastalarında görsel prognozu tanımlamak, görme prognozunu etkileyen faktörlerin ve görme kaybı nedenlerinin incelenmesi. YÖNTEM: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği üvea biriminde takipli 986 hastanın dosyaları retrospektif incelendi, takip süresi 3 ay ve üzerinde olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar; yaş, anatomik lokalizasyon, etiyolojik sınıflandırılma, başvuru ve takip merkezlerine göre gruplandırıldı. Başlangıç ve final en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) düzeyleri üç farklı seviyeye göre (≤0.1, 0.1-0.3 ve ≥0.4 şeklinde) gruplandırıldı. Final EİDGK ≤0.1olan hastalarda görme kaybının nedenleri ayrıntılı olarak araştırıldı. Hastaların immünosüpresif tedavi kullanımları, komplikasyonları ve geçirdikleri oküler cerrahiler incelendi. BULGULAR: Dosyası incelenen 986 hastadan 689'u dahil edilme kriterlerini karşıladı. Erişkin grupta 616 hasta (257 erkek, 359 kadın, ortanca takip süresi 21 ay), pediatrik grupta 73 hasta (34'ü erkek, 39'u kadın, ortanca takip süresi 16 ay) mevcut idi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To understand the factors that affect visual prognosis and investigate causes of visual loss in uveitis patients. METHOD: In this retrospective study, medical records of 986 uveitis patients who were followed in Ġstanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Ophthalmology Clinic were reviewed. Patients who were followed up for more than 3 months were included in this study. Patients were grouped according to age, anatomic localization of disease, etiology, patient presentation, first referral and follow-up center. Initial and final best corrected visual acuity (BCVA) of both the adult and pediatric patients was recorded in each group. Each group was divided into subgroups according to patients's initial and final BCVA (≤0.1, 0.1-0.3 and ≥0.4. respectively). Most common etiologic diagnoses were reviewed according the anatomic and etiologic classification. Causes of visual loss were investigated thoroughly in patient who's final BCVA was ≤0.1. The use of immunosuppressive treatment, complications and previous surgeries were reviewed.RESULTS: Of 986 patients, six hundred eighty-nine patients met the criteria and were involved in the study. Adult group included 616 patients (257 males, 359 females) with a median follow-up duration of 21 months. Pediatric group included 73 patients (34 males, 39 females) with a median follow-up time of 16 months.