Evcil kedilerde ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ile oküler biyometri
Ocular biometry with ultrasonography and computed tomography in domestic cats
  1. Tez No: 773143
  2. Yazar: BİRSEN DENİZ ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM NİSBET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Göz ve göze ilişkin yapıların incelenmesi amacıyla direkt oftalmoskopi, ultrasonografi (US) ve bilgisayarlı tomografi (BT) gibi tanısal görüntüleme tekniklerinden yararlanılabilmektedir. Oküler ultrasonografi hastalarda sedasyon veya anesteziye gerek duyulmadan intraoküler ve retrobulbar yapıların incelenmesini sağlayan, güvenli ve non-invaziv bir yöntem olmasından dolayı oftalmolojide önemli bir yere sahiptir. Bilgisayarlı tomografi, veteriner oftalmolojide rutin olarak kullanılan farklı göz hastalıklarının tanısı için tanımlanmış en iyi görüntüleme yöntemlerindendir. Ancak kedi ve köpeklerde uygulama sırasında anesteziye gereksinim duyulmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı; melez kedilere ait biyometrik göz ölçümlerinin BT ve US eşliğinde yapılarak bu iki yöntemin birbirine göre uyumluluğunun belirlenmesi, dişi ve erkek kediler arasındaki göz ölçüm farklılıklarının hesaplanması, yaşa bağlı olarak göze ait yapılardaki değişikliklerin belirlenmesi ve evcil kedilere ait oküler biyometrik verilerin ortaya konulmasıdır. Bu çalışmanın materyalini 19 dişi ve 16 erkek olmak üzere toplam 35 melez kedi oluşturdu. Kedilerin yaş ortalaması 2,1 yaş (1-6 yaş) olarak ölçüldü. Tüm kedilerin her iki göz küresinin US ve BT ile göz küresinin uzunluğu, yüksekliği ve genişliği ile birlikte kornea merkez kalınlığı, ön kamara derinliği, korpus vitreum derinliği, lens kalınlığı ve yüksekliği ölçüldü. Elde edilen ölçümler istatistiksel olarak değerlendirildi. BT ile yapılan ölçümlerde daha net ve detaylı görüntü elde edilmesi sayesinde göz içi yapıları ve göz küresi ölçümleri; göz küresinin maksimum aksiyal uzunluğu, göz küresinin maksimum yüksekliği, kornea merkez kalınlığı ve lens kalınlığı US ile yapılan ölçümlere oranla daha büyük olarak ölçüldü. US ile yapılan ölçümlerde anterior kamara derinliği, lens yüksekliği ve lens hacmi, BT ile yapılan ölçümlerden daha büyük olarak belirlendi. Sonuç olarak evcil kedilerde göz küresinin US ve BT ölçümleri arasında farklılık olduğu belirlendi. Cinsiyet ve yaşa bağlı olarak göz küresi ve göz içi yapılarına ait uzunluklarda kediler arasında farklılıklar tespit edildi. BT'nin kedilerde oküler biyometrik ölçümlerin değerlendirilmesinde uygun bir yöntem olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Diagnostic imaging techniques such as ultrasonography (US) and computed tomography (CT) such as direct ophthalmoscopy can be used to examine the eye and eye-related structures. Ocular ultrasonography has an important place in ophthalmology because it is a safe and non-invasive method that enables the examination of intraocular and retrobulbar structures in patients without the need for sedation or anesthesia. Computed tomography is one of the best imaging methods defined for the diagnosis of a variety of eye diseases routinely used in veterinary ophthalmology. However, anesthesia is required during the application in cats and dogs. The focus of this study is to determine the compatibility of these two methods with CT and US, to determine the compatibility of these two methods with each other, to calculate the eye measurement differences between female and male cats, to determine the changes in the ocular structures depending on age, and to reveal the ocular biometric data of domestic cats. The material of this study consisted of a total of 35 crossbred cats, 19 females and 16 males. The mean age of the cats was measured as 2.1 years (1-6 years). The length, height and width of the eyeball, corneal center thickness, anterior chamber depth, corpus vitreum depth, lens thickness and height were measured by US and CT of both eyeballs of all cats. Obtained measurements were evaluated statistically. By obtaining a clearer and more detailed image in the measurements made with CT, intraocular structures and eyeball measurements; maximum axial length of the eyeball, maximum height of the eyeball, corneal center thickness and lens thickness were measured larger than the measurements made with US. Anterior chamber depth, lens volume were determined to be greater in measurements made with US than with measurements made with CT. As a result, it was determined that there was a difference between the US and CT measurements of the eyeball in domestic cats. There were differences between cats in the lengths of the eyeball and intraocular structures depending on gender and age. It was concluded that CT is a suitable method for the evaluation of ocular biometric measurements in cats.