Üniversite öğrencilerinin okuduğunu anlama düzeylerinin belirlenmesinde farklı madde formatlarının karşılaştırılması
Comparison of different item formats in determining the levels of reading understanding of university students
- Tez No: 773142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada; üniversite öğrencilerinin okuduğunu alama düzeylerinin farklı madde formatlarıyla ölçümlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında açık uçlu, çoktan seçmeli ve metin işaretleme madde formatları kullanılarak geçerli ve güvenilir Okuduğunu Anlama Testi geliştirilmeye çalışılmıştır. Geliştirilen ölçme aracıyla; farklı madde formatlarından elde edilen puanlar karşılaştırılmıştır. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modeli, örnekleme yöntemi ise uygun örnekleme olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu; 2021-2022 Güz Dönemi Van Yüzüncü Yıl ve Hasan Kalyoncu üniversitesinden farklı bölümlerden 224 öğrenci oluşturmaktadır. Geliştirilen 45 maddelik ölçme aracında; uzman görüşleri ve madde analizleri sonucunda 26 maddelik nihai teste karar verilmiştir. Geliştirilen testin uygulanması ile öğrencilerin test maddelerine verdikleri cevaplardan veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPPS 26 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde testin geçerlik analizi için kapsam ve yapı geçerliği analizleri; güvenirlik analizi için ise KR-21, Cronbach Alfa, madde güçlük ve ayırt edicilik indeksleri kullanılmıştır. Araştırmada taksonomi düzeyleri dikkate alınarak hazırlanan maddelerden elde edilen puanlar betimsel olarak karşılaştırılmıştır. Taksonominin her düzeyinden farklı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Üst düzey beceri gerektiren maddelerden öğrenciler, metin işaretleme madde formatından daha yüksek sonuçlar elde etmişlerdir. Okuduğunu AnlamaTesti'nden en yüksek ortalama, metin işaretleme madde formatından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to compare the measurements of university students reading comprehension levels with different item formats.For this purpose, the scores obtained using open-ended,multiple choice and text marking item formats were compared.The model of the research was determined as relational screening model,and the sampling method was determined as convenient sampling.The study group of the research; 2021-2022 Fall Term consists of 224 students studying at different departments of Van Yüzüncü Yıl and Hasan Kalyoncu universities. In the developed 45-item measurement tool; As a result of expert opinions and item analysis,a 26-item final test was decided.The obtained data were analyzed using the SPPS 26 package program.Content and construct validity analyzes for the validity analysis of the test in the analysis of data;KR-21, Cronbach's Alpha,item difficulty and distinctiveness indices were used for reliability analysis. In the study,the scores obtained from the items prepared by considering the taxonomy levels were compared descriptively.Different results emerged from each level of taxonomy. From the items requiring high-level skills, the students achieved higher results than the text marking item format.The highest average in the Reading Comprehension Test was obtained from the text markup item format.