Türkische muslimische organisationen in Deutschland am beispiel von di̇ti̇b und milli görüş
Ditib ve milli görüş örneğinde almanya'daki müslüman Türk organizasyonları
  1. Tez No: 773162
  2. Yazar: ELİF NUR ERKAN BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARTIN RIEXINGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Georg-August-Universität Göttingen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada DİTİB ve Milli Görüş'ün önce Türkiye'deki ardından Almanya'daki gelişimi ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Çalışmada söz konusu organizasyonların ve onlara bağlı bulunan alt oluşumların nasıl geliştiğine dair analizlere ve gelecekte nasıl gelişebileceklerine dair önerilere yer verilmektedir.Bu bağlamda önemli olan sorular, iki kurumun birbirinden teori ve uygulama açısından nasıl farklılaştığı, bu farklılıkların kurumların söylemlerine, entegrasyon politikalarına nasıl yansıdığı ve tüm bunların Almanya tarafından nasıl algılandığıdır. Sonuç olarak tez her iki organizasyonun Türk-müslüman nüfusun Almanya'daki varlığına din, toplum ve hukuk bağlamındaki birbirinden farklı pozitif katkılarını örneklerle ortaya koymakta ve bu katkıların nasıl arttırılabileceğini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of DITIB and Milli Gorus, first in Turkey and then in Germany, is tried to be revealed. This study analyzes how these organizations and their sub-organizations have developed and gives suggestions about how they can develop in the future are given. In this context, important questions are how the two institutions differ in theory and practice, how these differences are reflected in the discourses of the institutions, integration policies, how they can develop in the future, and how Germany perceives them. As a result, the thesis demonstrates the different positive contributions of both organizations to the existence of the Turkish-Muslim population in Germany in the context of religion, society, and law, and it discusses how these contributions can be increased.