İncil ve Kur'an'da din adamlarına yöneltilen eleştiriler
Criticism directed to the religious men in the Bible and the Qur'an
  1. Tez No: 773161
  2. Yazar: MEHMET AKİF TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İslam'a göre; Allah, insanları tevhit çatısı altında birleşsinler diye peygamberler gön-dermiştir. Peygamberler, Allah'ın emir ve yasaklarını olması gerektiği gibi duyurmaya çalışarak görevlerini yerine getirmeye çalışmışlardır. Peygamberler dünyadan göç et-tikten sonra, Allah'ın dinini ayakta tutmak ve sonraki nesillere aktarmak üzere“din adamları”sınıfı ortaya çıkmıştır.“Din adamları”kendilerini, gönderilen peygamberlerin yaverleri olarak görmüş ve mensup oldukları dini insanlara anlatmak için bu görevi üstlenmişlerdir. Bu üstlen-dikleri görev, büyük bir sorumluluk gerektirmesinin yanı sıra aynı zamanda peygam-berlerin yerine getirdikleri mesuliyetler olduğu için insanlar arasında saygı duyulan bir misyondur. Üstlendikleri görevden ötürü saygı gören“din adamları”, konumlarını korumayarak manevi dünyalarından sıyrılıp, dünyevi istek ve arzularını elde etmeye çalışmışlardır. Dünya nimetlerini elde etmek isteyen“din adamları”, bazen kendilerine rehber olarak gördükleri peygamberlerin insanları aydınlatmak için söylediği sözleri kendile-rince yorumlamışlardır. Bazen Allah'ın her daim unutmasınlar diye gönderdiği kutsal kitabı tahrif edip kendi yorumları ile yeniden yazmışlardır. Dinin yayılmasına yardım-cı olacakken, dünya hayatına kendilerini kaptırıp dindeki emir ve yasakları değiştirme-leri, kendilerinin ne kadar bilgili olduklarını insanlara göstermek için değiştirdikleri sözleri Allah'ın sözleriymiş gibi insanlara aktarmaları Allah'ın hoşnutsuzluğuna ne-den olmuş, Allah'ın ve gönderdiği peygamberlerin eleştirisine maruz kalmışlardır.“Din adamlarının”bu şekilde davranmalarından ötürü, hem“din adamlarının”yanlışlarından dönmeleri hem de yanlış yola sürüklenen insanları doğru yola döndür-mek için Allah peygamberler ve kitaplar göndermiştir. Allah, bazen peygamberlerin ağzından bazen de kutsal kitaplar aracılığıyla,“din adamlarının”yaptıklarının ne ka-dar yanlış olduğunu belirtmek için ve yaptıklarının karşılığı olarak ağır bir şekilde cezalandırılacaklarını belirterek eleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
By to Islam; Allah sent prophets so that people could unite under the roof of tawhid. These prophets tried to fulfill their duties by trying to announce the orders and prohi-bitions of Allah as they should be. After the prophets migrated from the world, the“clergy”class emerged who wanted to keep the religion of Allah alive and pass it on to the next generations. The“religious men”saw themselves as the aides of the sent prophets and undertook this task to explain their religion to the people. This duty they undertake is a respected mission among people, as it requires a great responsibility as well as the responsibilities that the prophet fulfilled. The“clergy”, who were respected for their duties, did not protect their positions and tried to get rid of their spiritual world and to achieve their worldly wishes and de-sires. The“religious men”who wanted to take away the blessings of the world some-times interpreted the words of the prophets for their own benefits. Sometimes they falsified the holy book that Allah and rewrote it with their own interpretations. While they were helping the spread of religion, they were immersed in the worldly life and changed the orders and prohibitions in religion. That they conveyed the words they changed to show people how knowledgeable they were, as if they were the words of Allah, caused Allah's displeasure, and they were criticized by Allah and the prophets he sent. Because of the“religious men”behaving in this way, Allah sent prophets and books both to turn the“religious men”back from their mistakes and to turn people who were led into the wrong path to the right path. Sometimes through the mouths of the prophets and sometimes through the holy books, Allah criticized the“clerics”to show how wrong they were, and that they would be severely punished for what they did.