Modernleşme sürecinde Türk aile değerlerinde değişim (Karaman örneği)
Change in Turkish family values in the modernization process (The case of Karaman)
- Tez No: 773181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Anne, baba ve çocuklardan oluşan en küçük toplumsal birim ailedir. Sanayi öncesi tarım toplumundan, sanayi toplumuna geçişle birlikte toplumun diğer kurumları gibi ailenin değişimi de kaçınılmaz olmuştur. Modernlikle birlikte toplumsal yapılar, bireysel ilişkiler, birey davranışları değişmiştir. Sanayileşme ile birlikte kadının çalışma hayatında daha görünür hale geldiği görülmektedir. Aile bütçesine katkı sağlamak, yaşam standartlarını yükseltmek, ekonomik anlamda özgürleşmek gibi birçok sebepten dolayı kadın çalışma hayatında yerini almıştır. Kadının hem eş, hem annelik, hem de çalışan kadın rolü ortaya çıkmış ve erkeğin rolü de bu değişimden etkilenmiş bunlara bağlı olarak ciddi rol değişimleri meydana gelmiştir denilebilir. Toplumda meydana gelen tüm bu değişimler değerleri de etkilemiştir. Temelde var olan evrensel değerler yaşamaya devam etmektedir. Fakat bu değerlerin gündelik hayattaki görüntüsü değişmektedir. Değerler hayatın her alanında karşımıza çıkan ölçütlerdir. Aile ise başta kendisi bir değer olmakla birlikte sevgi, saygı, özgürlük, iletişim, güven gibi değerleri bünyesinde barındırmaktadır. Değişimle birlikte ailedeki değerlerin anlamında da değişimler olmuştur. Burada anlam değişimiyle kastedilen kişilerin anlam dünyalarındaki değişimdir. Bu çalışmada değişimin belirgin bir şekilde görüldüğü düşünülen aile değerlerinden altı değerde (sevgi, saygı, empati, ortak paylaşım, iletişim, güven, özgürlük) meydana gelen değişimler incelenerek geleneksel dünyada değerlerin görünümünden, günümüz teknoloji çağına kadar bu değerlerin hangi şekillere büründüğü nitel araştırma yöntemiyle gösterilmeye çalışılacaktır. Öncelikle teorik çerçeve ele alınacak ardından saha çalışmasıyla yapılan görüşmeler ve gözlemler aktarılmaya çalışılacaktır. Araştırma saha çalışmasındaki ulaşılan bulgular çerçevesinde değişimin daha iyi anlaşılması için geleneksel, orta ve modern kuşaklara göre değişimin farklı olup olmadığını, farklıysa bu farkların neler olduğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Family is the smallest social unit consisting of mother, father and children. With the transition from the pre-industrial agricultural society to the industrial society, the change of the family, like other institutions of the society, was inevitable. With modernity, social structures, individual relations and individual behaviors have changed. With industrialization, it is seen that women have become more visible in working life. Women have taken their place in working life for many reasons such as contributing to the family budget, raising living standards, gaining prestige in the society, and being economically liberated. It can be said that the role of the woman as a wife, mother, and working woman has emerged and the role of the man has also been affected by this change, and accordingly, serious role changes have occurred. All these changes in society have also affected values. The fundamentally existing universal values continue to exist. But the image of these values in daily life is changing. Values are the criteria that we encounter in all areas of life. Although the family is a value in itself, it embodies values such as love, respect, freedom, empathy, communication and trust. Along with the change, there have been changes in the meaning of the values in the family. What is meant by the change of meaning here is the change in the meaning world of the people. In this study, six values (love, respect, empathy, shared sharing, communication, trust, freedom) were selected from family values, which are thought to have seen a significant change. It will be tried to show what forms it takes with the qualitative research method. First of all, the theoretical framework will be discussed, then the interviews and observations made with the field work will be tried to be conveyed. Within the framework of the findings obtained in the research field study, it aims to determine what kind of change is in the six values determined, and whether the change is different from the traditional, middle and modern generations in order to better understand the change, and if different, what these differences are.