Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme ve beşerî sermaye ilişkisindeki rolü: OECD ülkeleri örneği
The role of foreign direct investment in human capital and economic growth relationship: The case of OECD countries
- Tez No: 773182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCRAN SEREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ülkeler ekonomik büyümelerini sağlayabilmek adına üretim miktarlarını arttırabilmek için üretim faktörlerinden özellikle beşerî sermayeye ihtiyaç duymaktadırlar. Beşerî sermayenin diğer üretim faktörleri üzerindeki verimlilik etkisi ve çıktı miktarında yaratmış olduğu artış göz önüne alındığında ülkeler, beşerî sermaye yatırımlarını arttırma yoluna giderek ekonomik büyümelerini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Ancak ekonomik büyümeyi hedefleyen ülkelerde beşerî sermaye yatırımlarını gerçekleştirmek için yeterli miktarda sermaye bulunması gerekmektedir. Gelişmiş ülkeler bu koşulu sağlamaktayken gelişmekte olan ülkeler beşerî sermaye yatırımlarını gerçekleştirebilmek için alternatif çözümler aramaktadır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları gelişmekte olan ülkeler için beşerî sermayelerini arttırmak ve dolayısıyla ekonomik büyümelerine pozitif katkı sağlaması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada, OECD üyesi 38 ülke için doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme ve beşerî sermaye ilişkisindeki rolü, 1990-2019 dönemi ele alınarak Yumuşak Geçişli Panel Regresyon Modeli (YGPR) kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre DYSY'nın GSYİH içindeki payının eşik düzeyinin %12,939 olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla söz konusu eşik seviyesi altında beşerî sermaye ekonomik büyümeyi olumsuz etkilerken, eşik seviyesi üzerinde beşerî sermaye ekonomik büyümeyi pozitif etkilemektedir. Bu bağlamda, beşerî sermaye artışının ekonomik büyümeyi olumlu etkileyebilmesi adına yatırımlara ev sahipliği yapan gelişmekte olan ülkelerin güven ortamı sağlayarak yabancı yatırımcıları teşvik edecek politikalar geliştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Countries need especially human capital, one of the factors of production, in order to increase their production amount in order to ensure their economic growth. Considering the productivity effect of human capital on other production factors and the increase in output, countries aim to achieve their economic growth by increasing their human capital investments. However, in countries that aim for economic growth, there must be sufficient capital to realize human capital investments. While developed countries meet this condition, developing countries are looking for alternative solutions in order to realize their human capital investments. Foreign direct investment is important for developing countries in terms of increasing their human capital and thus making a positive contribution to their economic growth. In this study, the role of foreign direct investment in the relationship between economic growth and human capital on the basis of OECD 38 nember countries was examined by using the Soft Transition Panel Regression Model by considering the 1990-2019 period. According to the findings, it has been concluded that the threshold level of the share of foreign direct investment in GDP is 12,939%. Therefore, below the said threshold level, human capital affects economic growth negatively, while above the threshold level, human capital affects economic growth positively. In this context, developing countries that host investments need to develop policies that will encourage foreign investors by providing an environment of trust in order for the increase in human capital to have a positive effect on economic growth.