Olimpik havalı tabanca atış pozisyonunun biyomekanik analizi
Biomechanical analysis of olympic air pistol shooting position
  1. Tez No: 773209
  2. Yazar: VEDAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF MİTHAT AMCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada, olimpik havalı tabanca atış pozisyonunun biyomekanik analizi için 60 atışlık yarışma akış testi uygulanmıştır. Çalışmaya bir elit seviye, üç ileri seviye ve dört başlangıç seviyesinde sporcu katılmıştır. İlk olarak, yarışma akışı testinde amaçlama noktasının yer değişiminin tespiti için hareket yakalama sistemi tabanlı bir yöntem geliştirilmiştir. Sonrasında, aktif olarak kullanıldığı ön testlerle belirlenen kasların limit sınırlarında nasıl davranış gösterdiğine yönelik tükenme testi uygulanmıştır. Son olarak, amaçlama noktasının ve COP'nin yer değişimi, kas aktivasyonu ve atış pozisyonunda sporcuların eklem açılarının tespiti ile bu bileşenlerin birbirleriyle ilişkileri tetik çekim öncesi son saniye için incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucu, atış süresi ile diğer bileşenler arası bir ilişki bulunmamış (p0,05) görülmüştür. Sonuç olarak, olimpik atıcılıkta başarı yüksek puan içeren vuruşların istikrarlı bir şekilde tekrarlanması ile sağlanabilir. Elit seviyenin omuz ve sırt kaslarını daha aktif kullandığı ve her atışında eklem açılarında tekrarlanabilir şekilde benzeşim sergilediği ve amaçlama noktasının hareketini azaltarak tetik çekimini gerçekleştirdiği görülmüştür. Sporcular yüksek puan için amaçlama noktasının hareketini azaltmalı ve istikrarlı bir şekilde bunu tekrar etmelidir
Özet (Çeviri)
In this study, a 60-shot competition flow test was applied for the biomechanical analysis of the olympic air pistol shooting position. One elite, three advanced and four beginner level shooters participated in the study. First of all, MoCap based aiming point trajectory assessment method developed to detect the displacement of the aiming point. Then, the exhaustion test was applied to determine how the muscles determined by the pretests behaved in the limits. Finally, the displacement of aiming point and COP, muscle activation and joint angles of the shooters in shooting position were determined. The relations of these components with each other were examined for the last second before the shot. In research, no relationship was found between the firing time and other components (p0.05). As a result, success can be achieved by consistently repeating high-scoring shoots. It has been observed that the elite level uses the shoulder and back muscles more actively, provides similarity in joint angles with each shot, and reduces the movement of the aiming point. Shooters must reduce the movement of the aiming point and repeat it consistently for a high score.