Câhiliye dönemi ceza hukuku ve İslâm ceza hukukuna etkisi
The criminal law of Jahiliyya period and effect on Islamic criminal law
  1. Tez No: 773208
  2. Yazar: ZEKERİYA ERKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Câhiliye dönemi ceza hukuku ve İslâm ceza hukukuna etkisini konu edinen bu çalışma giriş, genel değerlendirme, sonuç ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, amacı, önemi, kapsamı ve sınırlılıkları ele alınmıştır. Câhiliye kelimesinin tanımı ve döneminin ele alındığı birinci bölümde, hukukun malzemesi olan insan ve toplumun etnik ve sosyal yapısıyla beraber yarımadanın bölgeleri incelenmiştir. Câhiliye dönemi ceza hukukunun oluşmasına etki eden faktörlerin, dönemin hukukunun ilkelerinin, uygulanmasındaki zorlukların ve dönemin ceza muhâkeme usulünün incelendiği ikinci bölümde, dönemin hukukunun oluşumu, keyfiyeti ve tarihi serüveni ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Dönem içindeki suç kavramının tanımı, unsurları ve türleri ile birlikte, ceza kavramının tanımı ve çeşitlerini ele aldığımız üçüncü bölümde ise, suç ve cezalandırmaya dâhil olan uygulamalar, ilgili konu başlıklarının altında irdelenmiştir. Genel değerlendirme kısmında ise suç ve cezalar kısmında ilgili konu başlıkları altında ayrıntılı bir şekilde incelediğimiz iki hukuk sistemi arasındaki etki, icmâli bir şekilde derlenmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında ise ulaştığımız tespitlerle ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which tackles the criminal law of jahiliyya and effect on Islamic criminal law, composed of introduction, general ewaluation and conclusion parts, coupled with three parts. In the introduction part, of the study; the subject, purpose, scope, importance, and limitations of the research are tackled. In the first part, which deals with the definition of the word jahiliyya and jahiliyya period; the regions of peninsula coupled with the man that is the core of the law and societys etnical and social structures are tackled. The formation of period's law, its nature and its historicial journey are tackled in detailed in the second part that is about the factors which affected the jahiliyya period to be formed, criteria of the pointed period's law hardships occurreel during implementation and pointed period's code of criminal procedure. The dispositions on crime and punishment are discussed in detail under the relative titles in the third part which deals definition of crime notion in the period, its elements and the sorts of the crime. In the general ewaluation part, the effect between these two legal systems that are examined profoundly under the relative titles is gathered in sums. In the conclusion part of the study, a general ewaluation that is relative to the detections we reached is made.