COVID-19 salgını sırasında Türkiye'de zorunlu karantinaya veya izolasyona alınmış yetişkin bireylerde travma sonrası stres belirtileri, depresif belirtiler ve kaygı belirtileri açısından psiko-sosyal risk faktörleri ve koruyucu faktörlerin düzenleyici rolünün incelenmesi
Investigation of the moderating role of psychosocial risk and protective factors on post-traumatic stress, depressive and anxiety symptoms of adults who were placed under mandatory quarantine or isolation in Turkey during the COVID-19 outbreak
  1. Tez No: 773246
  2. Yazar: AYÇA KAPYAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT İŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Mevcut araştırmada temel amaç, bireylerin gösterdikleri travma sonrası stres belirtileri, depresif belirtiler ve kaygı belirtilerinin karantina/izolasyon yaşantısı üzerinden geçen süreçte gösterdiği değişimi gözlemlemek ve bu değişimi etkileyebileceği düşünülen koruyucu faktörleri ve risk faktörlerini incelemektir. Bu doğrultuda, öncelikle 2-Yönlü Sosyal Destek Ölçeği'nin Türkçe Formunun psikometrik özelliklerini incelemek adına 420 katılımcı (%34.3 erkek, %65.5 kadın) ile bir ön çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this thesis is to observe the changes in post-traumatic stress, depressive and anxiety symptoms that individuals show after the quarantine/isolation process and to examine the protective and risk factors' role on this change. For this purpose, a preliminary study was conducted with 420 participants (%34.3 male, %65.5 female) to examine the psychometric properties of the 2-Way Social Support Scale's Turkish version. According to exploratory factor analysis that were performed on the data, the -Way Social Support Scale's Turkish version consists of two subscales: Receiving Social Support and Giving Social Support. The cronbach alpha coefficent values are .95 for the entire scale, .91 for the Receiving Social Support Subscale and .94 for the Giving Social Support Subscale.