Nev'izâde Atâyî'nin Sohbetü'l-Ebkâr mesnevisinde ahlâkî esaslar
Moral principles in Nev'izâde Atâyî's Sohbetü'l-Ebkâr masnavi
- Tez No: 773247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLE EREN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hayatın her alanıyla ilgili kuralları içeren ahlâk, felsefe ve edebiyatın en eski konularındandır. Ahlâkî ögeler barındıran eserler, sözlü edebiyatın başlangıcından bu yana var olmuştur. Divan edebiyatı, ahlâkî-öğretici eserler bakımından zengin bir geçmişe sahiptir. Divan edebiyatı geleneğinde, hem özellikle ahlâkî meseleler üzerine eğilen öğütlerden oluşan nasihat-nâme türündeki müstakil eserlere hem de başka türde eserlerin içlerine yereştirilmiş nasihatlere rastlanmaktadır. Nev'izâde Atâyî'nin Sohbetü'l-Ebkâr adlı eseri de dinî-tasavvufî ve ahlâkî konularda yazılmış öğretici bir mesnevidir. Bu çalışmada; Nev'izâde Atâyî'nin Sohbetü'l-Ebkâr'da işlediği ahlâkî esaslar incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, mesnevide işlenen konular, ilgili konu hakkında eserden seçilen beyitler çerçevesinde açıklanarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is one of the oldest subjects of ethics, philosophy and literature, which includes rules related to all areas of life. Works containing moral elements have existed since the beginning of oral literature. Divan literature has a rich history in terms of moral-educational works. In the tradition of Divan literature, both stand-alone works in the type of“nasihat-nâme”, which consist of advices that focus on moral issues, and advice embedded in other types of works are encountered. Nev'izade Atâyî's work named Sohbetü'l-Ebkar is an instructive masnavi written on religious-mystical and moral subjects. In this study; The moral principles of Nev'izade Atâyî's in Sohbetü'l-Ebkar have been tried to be examined. In the study, the subjects covered in the masnavi are explained and explained within the framework of the couplets selected from the work about the related subject.