Metastatik mide kanseri hastalarında genel yaşam süresini ve progresyonsuz yaşam süresini etkileyen risk faktörleri=risk factors affecting general survival and progression-free survival in metastatic gastric cancer patients
Metastatik mide kanseri hastalarinda genel yaşam süresini ve progresyonsuz yaşam süresini etkileyen risk faktörleri=risk factors affecting general survival and progression-free survival in metastatic gastric cancer patients
- Tez No: 773277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN OKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç ve Hipotez: Metastatik mide kanserli hastaların klinik verilerinin retrospektif olarak değerlendirilerek prognostik faktörlerin genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım ile ilişkisinin saptanması amaçlandı. Yöntem: Mart 2012 ile Mart 2022 yılları arasında metastatik mide kanseri tanısı alan 216 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Tanı yaşı, cinsiyeti, diseksiyon tipi, histopatolojik özellikleri, tanı evresi, tümör lokalizasyonları, göç alıp almadığı, sigara kulanımı, kan grupları, hastaların laboratuar değerleri, hastalara uygulanmış olan tedavi şekilleri ve kemoterapi protokolleri, lokal nüks ve/veya metastaz tarihi, karaciğer metastaz durumları, metastaz saptanmış olan hastaların aldıkları tedavi şekillerinin genel sağkalıma ve progresyonsuz sağ kalım süresine etkileri araştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS'e kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Purpose and Hypothesis: It was aimed to determine the relationship of prognostic factors with overall survival and progression-free survival by retrospectively evaluating the clinical data of patients with metastatic gastric cancer. Methods: The records of 216 patients diagnosed with metastatic gastric cancer between March 2012 and March 2022 were retrospectively analyzed. Age at diagnosis, gender, type of dissection, histopathological features, stage of diagnosis, tumor localizations, migration, smoking, blood types, laboratory values of patients, treatment modalities and chemotherapy protocols applied to patients, history of local recurrence and/or metastasis, liver metastasis The effects of the treatment modalities of patients with metastases on overall survival and progression-free survival were investigated. Statistical analyzes were recorded in SPSS.