Yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde yaşadıkları kavram yanılgılarının tespiti
Determining the misconceptions of foreign university students experienced in the History of Revolutionary and Ataturkish course
  1. Tez No: 773278
  2. Yazar: ZEYNEP İZEL YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma Yabancı Uyruklu Üniversite Öğrencilerinin T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde yer alan İnsan Hakları ve Vatandaşlık eğitimine dair öğrencilerin kavram yanılgılarını tespit etmeyi amaçlayan nitel bir araştırmadır. Araştırma modeli olarak nitel araştırma yöntemlerinden olan olgu-bilim modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesin ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde eğitim gören T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi almış olan 15 yabancı uyruklu üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem modeli olarak evreni oluşturan birimlere ulaşmanın zorluğundan kaynaklı ilk olarak kartopu veya zincirleme örneklem modeli daha sonra benzeşik örneklem modeli ve son olarak ölçüt örnekleme modeli kullanılmıştır. Görüşmelerde öğrencilere 26 açık uçlu soru yöneltilmiştir. Öğrencilerle ön görüşme yapılmıştır. Ses kaydı yapılmasına izin veren öğrencilerle görüşme yapılmıştır. Görüşmelerde örneklemlere ulaşmakta pandemi nedeniyle sıkıntı yaşanmıştır. Bu sebepten kaynaklı 15 öğrenciden 8'i ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilirken 7 öğrenci ile uzaktan yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere telefon üzerinden görüşülmüştür. Yapılan görüşmelerde ses kaydı almanın yanı sıra notlar tutulmuş ve veri kaybına sebebiyet vermemek adına ayrıca bir yazman görüşme esnasında notlar almıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemleriyle analiz edilmiştir. Tutulan notlar ve ses kayıtları karşılaştırılmış ve verilerin güvenliği sağlanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonunda günlük dil ve bilimsel dilden kaynaklanan farklılıklar neticesin öğrencilerin kavramları tanımlamakta güçlük çektiği gözlemlenmiştir. Verilen eğitimin uzaktan olması öğrencinin dersten verim almasını etkilemektedir. Bu yüzden dersin devam zorunluluğu olması gerektiği yüz yüze eğitim ve müze gezi programlarıyla çeşitlendirilmesi neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a research aiming to determine the misconceptions of foreign university students about human resources and citizenship education in the history of revolution and Atatürkism course. The phenomenology model, which is one of the qualitative research methods, was used as the research model. The universe of the research consists of 15 foreign students who is studying at Aydın Adnan Menderes University, Elazığ Fırat University and Muğla Sıtkı Koçman University, who took courses in the history of the Revolution and Kemalism. As the sampling model of the research, due to the diffuculty of reaching the units that make up the universe, snowball or chaing sampling model was used first, then the homogeneous sampling model and finally the criterion sampling model. During the interviews, 26 open-ended questions were asked to the students. A preliminary interview was conducted with the students. Interviews were conducted with students who allowed audio recording. Due to the pandemic, difficulties were experienced in reaching the samples in the interviews. Due to this reason, 8 out of students were interviewed face-to-face, while 7 students were interviewed remotely over the phone, both at home and abroad. In addition to taking voice recordings during the interviews, notes were taken and a secretary took notes during the interview in order not to cause data loss. The data obtained were analyzed with descriptive analysis method. The notes and audio recordings kept were compared and the security of the differences arising from the daily language and scientific language. The distance education provided affects the student's efficiency in the course. Therefore, it has been concluded that the course should be compulsory and it should be compulsory and it should be diversified with face-to-face education and museum tour programs.