Evde sağlık hastalarının COVİD-19 aşılarına karşı tutum ve davranışlarının incelenmesi
Home care unit patients' attitudes and behaviourstowards COVİD-19 vaccines
  1. Tez No: 773336
  2. Yazar: AHMET EVCAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada Evde Sağlık hizmeti verilen hastaların COVID-19 aşılarına karşı tutum ve davranışlarını saptamak, aşı yaptırma oranlarını bulmak amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, tanımlayıcı, anket çalışması olarak planlanmıştır. Çalışmaya İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimine kayıtlı 1012 hasta dahil edilmiştir. Çalışma, hastalar telefon ile aranarak, evinde ziyaret edilerek veya poliklinik birimine başvuruları sırasında anket uygulanarak yapılmıştır. Sonuçlar SPSS24.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı bulgular kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama ve standart sapma ile verilmiştir. Analizde ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to find the attitudes and behaviours of home health patients towards COVID-19 vaccines, the rates of vaccination and the reasons for not getting the vaccine. Matherial and Method: This is a monocentric, descriptive, questionnaire study. The study included 1012 registered patients from Home Care Unit of Bozyaka Training and Research Hospital's. The questionnaire was done by telephone call, visiting at home or in a course of their policlinic appeal. The prepared database has entered the SPSS 24.0 program. Descriptive findings are given as frequencies and percentages for categorical variables and mean and Standard deviation for numerical variables. Chi-square test was used in the analysis.