Khan Academy ile 4. sınıf BİLSEM öğrencilerinin matematik eğitimi
Mathematics education of 4th grade BILSEM students with Khan Academy
- Tez No: 773335
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı 4. sınıf BİLSEM öğrencilerinin teknoloji ile kendi kendine matematik öğrenme düzeylerinin Khan Academy eğitim platformu özelinde incelenmesidir. Alan yazın taramasında Milli Eğitim Bakanlığının Üstün Yetenekliler Eğitimi üzerinde duruldu. Araştırmada Üstün Yetenekli öğrencilere Khan Academy eğitim platformu kullanılarak Matematik eğitimi verilerek öğrencilerin bilgiye ulaşma yollarını öğrenmeleri ve öz öğrenme yollarını düzenlemelerinin sağlaması amaçlandı. Bireysel farklılıklar göz önüne alındığında alternatif eğitim platformlarının içerikleri öğrencilerin ilgi, ihtiyaçları ile bireysel öğrenme hızlarını destekleyerek öğrencileri özgürleştirmektedir. Yapılan çalışma ile öğrencilerin öğrenme sürecinde teknoloji kullanılarak öz öğrenme sürecinin desteklenmesi ile ilgili bilgiler edinilerek öğrencilerin davranış değişikliği üzerindeki etkisi çalışıldı. Bu bağlamda hazırlanan ders programları öğrencilere uygulandı. Program öncesi ve sonrasında öğrencilere çocuklar için teknoloji ile birlikte kendi kendine öğrenme ölçeği uygulandı. Ölçek ve ders içi ifadelerden elde edilen sonuçlar analiz edildi. Araştırma sonunda Khan Academy eğitim platformu kullanılarak yapılan matematik eğitiminin öğrencilerin kendi kendine öğrenme düzeylerinde olumlu yönde bir farklılığa neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the technology and self-learning levels of 4th grade BİLSEM students in the Khan Academy education platform. The literature review focused on Gifted Education. In the research, it was aimed to provide the gifted students with computer-aided education to learn the ways of accessing information and to organize their self-learning ways. Considering individual differences, the contents of alternative education platforms liberate students by supporting students' interests, needs and individual learning speeds. With the study, information about supporting the self-learning process by using technology in the learning process of the students was obtained and the effect on the behavior change of the students was studied. The curriculum prepared in this context was applied to the students. Before and after the program, a self-learning scale with technology for children was applied to the students. The results obtained from the scale and in-class statements were analyzed. At the end of the research, it was seen that mathematics education using the Khan Academy education platform caused a positive difference in the self-learning levels of the students.