Birliktelik analizi ile üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım analizi ve bir uygulama
Analysis of social media use of university students with association analysis and an application
  1. Tez No: 773353
  2. Yazar: DAMLA İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzün en önemli başlıklarından olan,“Veri”ve“Sosyal Medya”toplumu her açıdan etkilemektedir. Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artmasıyla beraber ortaya çıkan veri yığınlarını anlamlı hale getirmek, Veri Madenciliğ'nin temel hedefidir. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını ve sosyal ağlara karşı tutumlarını tespit edebilmek amacıyla bir üniversitedeki 531 öğrenciye anket çalışması yapılmış ve bir veri seti oluşturulmuştur. Oluşturulan bu veri seti için, SPSS analizleri yapılmış ve Veri Madenciliği tekniklerinden birisi olan Birliktelik Analizi uygulanmıştır. Uygulamanın sonucunda, öğrencilerin verdiği yanıtlara göre birliktelik kuralları çıkarılmıştır. Bu yüksek lisans çalışması, Veri Madenciliği'nin Market-Sepet analizi dışında da kullanılabileceğini ve önemli frekans değerlerinin Çapraz Tablo Analizi ile aranması yerine Birliktelik Analizi ile çok daha hızlı bir şekilde görülebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
“Data”and“Social Media”, which are among the most important topics of today, affect society in every aspect. The main goal of Data Mining is to make the data stacks that emerge with the development of technology and the increase in internet usage meaningful. In this study, in order to determine the social media use habits of university students and their attitudes towards social networks, a survey was conducted with 531 students in a university and a data set was created. For this data set, SPSS analyzes were made and Association Analysis, which is one of the Data Mining techniques, was applied. As a result of the application, association rules were deduced according to the answers given by the students. This thesis study has revealed that Data Mining can be used outside of Market-Basket analysis and that important frequency values can be seen much faster with Association Analysis instead of searching with Cross-Table Analysis.