Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım düzeyleri ile sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between levels of social media usage and social appearance anxiety in term of different variables in university students
- Tez No: 490503
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18-24 yaş arası üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım düzeyleri ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım düzeyleri ve sosyal görünüş kaygıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde yaşayan 18-24 yaş arası 140 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Örneklem grubu kolay örnekleme metoduyla seçilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) ile çözümlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı Doğan(2010) tarafından Türkçeye uyarlanan Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Akın, Özbay ve Baykut (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan Sosyal Medya Kullanım Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada yer alan değişkenler arasındaki ilişkilerde Pearson Korelasyon Katsayısı hesaplanarak incelenmiştir. Verilerin analiz edilmesinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın temel problemi doğrultusunda 18-24 yaş arası üniversite öğrencilerinin çeşitli değişkenler ile birlikte sosyal görünüş kaygısı ve sosyal medya kullanım düzeyi arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Cinsiyet, gelir düzeyi, bölüm, yaşanılan yer, üniversite türü, yaş ve ebeveyn birliktelik durumu kontrol edildiğinde sosyal medya kullanım düzeyinin sosyal görünüş kaygısını önemli ölçüde değiştirmediği ve bu durumlarla ilişkili olmadığı anlaşılmıştır. Sosyal medya kullanım düzeyinin bu değişkenlere göre sosyal görünüş kaygısını etkileyebileceği görüşü bu araştırma sonuçlarına göre desteklenmemiştir. Araştırma sonuçlarıyla elde edilen bulguların literatürle tutarlılığı ve sonuçlar üzerinde etkili olabilecek diğer değişkenler tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the relationship between social media usage and social appearance anxiety scores in terms of different variables in university students. For this purpose, the relationship between social media using levels and social appearance anxiety in university students has been examined in terms of different variables. The sample of the research was conducted of 140 university students aged between 18and 24 who live in İstanbul. The sampling group was chosen by convenient sampling method. The data gathered within the scope of the research were analyzed with Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). During the research, Social Media using scale adapted to Turkish by Akın, Özbay and Baykut (1980), Social Appearance Anxiety Scale adapted to Turkish by Doğan (2010) and Personal Information Forms adapted by the researcher were used. The Pearson Correlation Coefficient was calculated and evaluated in relation to the variables in the study. SPSS statistical package program was used in analyzing the data. In accordance with the main goal of this research, the relation between social media use and social appearance anxiety level has been evaluated by means of different variables. Our findings show that, in terms of gender, level of income, branch of education, place of residence, type of university, age and parental cohort, the level of social media use, no significant relationship was obtained in relation with social appearance anxiety level. The opinion that the level of social media use might affect social appearance anxiety levels in terms of these variables has not been supported by the findings in this study. These findings were discussed in the light of current literature.