Harrıet Beecher Stowe'ın Tom Amcanın Kulübesi eserindeki ilkel köleliğin Aldous Huxley'in Brave New World eserindeki modern köleliğe dönüşümü
Transmission from primitive slavery in Uncle Tom's Cabin by Harriet Beecher Stowe to modern slavery in Brave New World by Aldous Huxley
  1. Tez No: 773368
  2. Yazar: YILDIZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kölelik, binlerce yıldır çeşitli biçimlerde ve nerdeyse tüm uygarlıklarda var olup insanlığın başlangıç tarihine kadar uzanan bir kavramdır. Tarihsel süreç boyunca, teolojik yaklaşımlar ve çeşitli yasal düzenlemelerle yasaklanmış olmasına rağmen kölelik hiçbir zaman ortadan kalkmamış sadece renk, deri, ırk ve şekil değiştirerek ayakta kalmayı başarmıştır. Kölelik sistemi, geçmişten günümüze kadar sömürülen insanlar üzerine kurulmuş bir sistemdir. Köleci toplum olan uygarlıklar bugünkü alt yapısını köle emeğine borçludur. Kölecilik uygulamaları ile tarımda da en başarılı ülkelerden biri olan Amerika, bunun en güzel örneğidir. Afro-Amerikalıların köleliği, Zincirlerle ülkelerinden getirilen, her türlü şiddeti maruz bırakılan ve en kötü şartlarda yaşayan insanların dramıdır. Amerika için bu dönem; gözyaşları ile ıslanmış topraklarda yaşanan unutulmaz bir insanlık utancıdır. Bu çalışma, Amerika kıtasındaki kölelik kavramını açıklamaya çalışacak ve daha sonrasında modern dünyanın bizi nasıl kölelikten bihaber modern bir köleye dönüştürdüğünü bize gösterecektir. Bu tezin temel amacı; kölelik kavramının geçmişten günümüze dünyada olan değişimlere bağlı olarak nasıl bir şekle büründüğünü bize göstermektir. Bu değişimi Harriet Beecher Stowe'un Tom Amca'nın Kulübesi eserinde yapılan ilk kölelik uygulamaları ile Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya eserinde ise modern dünyada benzer yaşam korkularını farklı bir bakış açısı ile ilkel kölelikten, modern köleliğe geçiş sürecini gözler önüne serecektir. Her iki yazar da köleliğin olduğu bir dünyayı, köle olmanın ne anlama geldiğini sorgulayan bitmemiş bir kavram olan kölelik kavramını farklı bakış açılarıyla işlemişlerdir. Bu çalışmada, her iki kitabta var olan köleliğin farklı türleri ve yöntemleri ayrıntılı olarak irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Slavery is a concept that dates back to the beginning of humanity. It has existed in various forms and in all civilizations for thousands of years. Throughout the historical process, slavery has never disappeared, although it has been prohibited by theological approaches and various legal regulations, it has managed to survive only by changing color, skin, race, and shape. The slavery system is a system built on exploited people from the past to the present. Civilizations, which are slave societies, owe their present infrastructure to slave labor, but this labor exploitation is ignored by the slave society. America, which is one of the most successful countries in agriculture with its slavery practices, is the best example of this. Slavery of African-Americans is the drama of people brought from their country in chains, subjected to all kinds of violence, and living in the worst conditions. For America, this period is an unforgettable human shame in a land wet with tears of blacks. This study will try to explain the concept of slavery in America and then show how the modern world has turned humans into modern slaves, who are unaware of slavery. The main purpose of this thesis; is to show us how the concept of slavery has taken shape depending on the changes in the world from past to present. This change will reveal the first slavery practices in Harriet Beecher Stowe's Uncle Tom's Cabin and Aldous Huxley's Brave New World, similar fears of life in the modern world from a different perspective, from primitive slavery to modern slavery. Both authors have handled the concept of slavery, which is an unfinished concept that questions a world where there is slavery and what it means to be a slave, from different perspectives. In this study, the different types and methods of slavery in both books will be examined in detail.