Gotik için gotik: Amerikan edebiyat geleneğinin başlangıcında hayalet öyküleri
The Gothic for its own sake: Ghor story at the beginning of American literary tradition
- Tez No: 63793
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
11 ÖZET Hayalet öyküleri pek fazla önemsenmemekte yada ciddi edebiyatın bir parçası olarak benimsenmemektedir. Fakat gerçekte korku 19. yüzyılın başından beri Amerikan edebiyatının temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Charles Brockden Brown, Washington Irving, Nathaniel Hawthorne ve Edgar Allan Poe Amerika'nın ilk ve en ünlü yazarları olarak Gotik hikayelerini Amerikan edebiyatına uyarlayıp eserlerinde hayaletleri konu etmişlerdir. Harriet Prescott Spofford'un öyküleri, hayalet hikayelerinin sonraki nesilleri ve kadınları da cezbettiğini kanıtlamaktadır. Bu bakımdan, bu tezin amaçlayıp gerçekleştirmeye çalıştığı 19. yüzyılın ilk yarısında yazılmış olan hayalet öykülerini gözden geçirmek ve Amerikalıların hortlaklara olan ilgisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ghost stories have never been paid much attention to or have been often considered to be out of the context of serious literature. However, it is a fact that a concern for horror has become one of the main ingredients of American literature since the beginning of the 19th century. Charles Brockden Brown, Washington Irving, Nathaniel Hawthorne and Edgar Allan Poe were America's first and most popular writers who brought the Gothic tradition into the mainstream of America literature and dealt with spirits in their work. The stories of Harriet Prescott Spofford prove the fact that the ghost story attracted also women and the later generations in America. In this respect, this thesis is an attempt to throw some light upon the ghost stories of the first half of the 19th century and to trace down the attraction of ghosts to Americans.