Lise öğrencilerinin yalnızlık algılarının fiziksel aktivitelere katılımını engelleyen faktörler üzerine etkisinin incelenmesi (Vedat Topçuoğlu M.T.A.L/Gaziantep örneği)
Investigation of the effect of high school students' perceptions of loneness on the factors that prevent participation in physical activities
  1. Tez No: 773375
  2. Yazar: SELİM SERCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJDE ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin yalnızlık algıları ve fiziksel aktiviteye katılımlarını engelleyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Gaziantep ilindeki liselerde öğrenim gören 600 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Yalnızlık Algısı Ölçeği”ve“Fiziksel Aktiviteye Katılma Engelleri Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 25,0 programında bağımsızdır. Örnekler T-Testi, Bir Way ANOVA Analizi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı. Araştırma sonunda öğrencilerin yalnızlık düzeylerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin yalnızlık düzeylerinin cinsiyet, aylık gelir düzeyi ve baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur (p0.05). Öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılımının önündeki engellerin başında aile ile ilgili faktörlerin geldiği bulunmuştur. Öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım engellerinin öğrenim gördükleri sınıfa, cinsiyete, TEOG puanına ve baba eğitim durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to investigate the high school students' perceptions of loneliness and the factors that prevent their physical activity participation. 600 students who study in high schools in Gaziantep province participated in the research. In the data collection process of the research, 'Personal Information Form', 'Loneliness Perception Scale' and 'Barriers to Physical Activity Participation Scale' were used. In the analysis process of the obtained data, Independent Samples T Test, One-way ANOVA Analysis and Pearson Correlation Analysis were used in SPSS 25.0 program. At the end of the study, it was determined that the loneliness levels of the students were medium level. It was found that the loneliness levels of the students showed a significant difference according to the variables of gender, monthly income level and father's education level (p0.05). It was found that family-related factors came first among the barriers to students' participation in physical activity. It was determined that the barriers to participation in physical activity of the students showed a significant difference according to the class of education, gender, TEOG score and educational status of father (p0.05).