Türk hukukunda organik bağ kavramı ve tüzel kişilik perdesinin kaldırılması ile karşılaştırılması
The concept of organic bond in Turkish law and its comparison with the lifting the veil of legal entity
- Tez No: 773376
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL OKUTAN NILSSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türk Hukukunda Yargıtay içtihatları ile geliştirilmiş bir kavram olan“organik bağ”, hukukun bir çok alanında uygulanmakta olup, alacaklılara Türk Medeni Kanunu'nun 2. maddesinde hükme bağlanmış olan“dürüstlük kuralı”ve“hakkın kötüye kullanılması yasağı”ilkesine dayanarak alacaklarını tahsil imkanı tanımaktadır. Organik bağ; Yargıtay içtihatları ile şekillendiğinden, kavramın yargılamadaki rolü ve kavramın tespitindeki usuli ilkeler önem arz etmektedir. Çalışmada; organik bağın kapsamı, unsurları, kıstasları ve yargılamadaki rolü incelenmiş, anılan kavram tüzel kişilik perdesinin kaldırılması, muvazaa ve benzeri hukuki kavramlarla karşılaştırılmış, organik bağ kavramının karşılaştırmalı hukukta ortaya çıkışı ve gelişimi araştırılmış, Amerikan, İngiliz ve Avustralya Hukukundaki teori ve uygulamalara yer verilmiştir. Organik bağ teorisi kapsamında yapılan yargılamalarda davalı şirketler arasında organik bağın tespit edilmesi halinde, borçlu şirket ile aralarında organik bağ olduğu tespit edilen diğer şirketlerin birlikte sorumlu olduğuna ve alacaklının uğradığı zararı tümünün müştereken ve müteselsilen karşılaması gerektiğine hükmedilmektedir. Organik bağ teorisinin uygulanması halinde; alacaklılar, organik bağ içerisinde hareket eden borçlular hakkında müşterek ve müteselsil sorumluluğa hükmedilmesi sayesinde, paravan şirketler kurmak suretiyle yahut benzeri hileli işlemlerle kendisini zarara uğratan kişilerden olan alacaklarını, organik bağ ile bağlı olan üçüncü kişilerden tahsil ve tazmin imkanına kavuşmakta, asıl borçlu şirketin içi boşaltılmış ve mal varlığı sıfırlanmış olsa dahi, mal varlığının devredildiği ve fiilen aktif bir şekilde ticari faaliyetine devam eden bağlantılı şirkete başvurulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Organic bond, which is a concept derived from the jurisprudence of the Turkish Supreme Court, is applied in many areas of law and provides the creditors with the opportunity to collect their receivables based on the principle of good faith and prohibition of abuse of right, as to the article 2 of the Turkish Civil Code. Since the organic bond is constituted by the jurisprudence of the Supreme Court, the role of the concept in the proceedings and the procedural principles in the determination of the concept are of the essence. In the study; the scope, elements, criteria and role of organic bond in the judgment have been examined and the aforementioned concept has been compared with legal concepts such as lifting the veil of legal personality, collusion etc. At the same time, the emergence and development of the concept of organic bond in comparative law has been researched, and the theories and practices in American, British and Australian Law have been given. As a result of thelegal proceedings made within the scope of the organic bond theory, in case the existence of an organic bond is detected between the defendant companies, it is ruled that the debtor and other related companies are jointly liable and that the defendant companies shall jointly and severally cover the loss incurred by the creditor. In the event that the organic bond theory is applied; by courtesy of the judgment of joint and several liability, the creditors have the opportunity to collect and indemnify their receivables from third parties connected by organic bond, from those who have harmed themselves by establishing front companies or through similar fraudulent transactions. To this end, even if the principal debtor company has no assets or its assets have been nullified, the creditor can apply to the associated company whose assets have been transferred and which actually continues its commercial activities.