Hashimoto tiroiditi hastalarının beslenme alışkanlıklarının tespit edilerek bağırsak sağlığı durumlarının ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Determining the nutrition habits of the patients with hashimoto thyroiditis, evaluation of the bottom health status and quality of life
- Tez No: 773385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BEGÜM KALYONCU ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hashimoto tiroiditi (HT), tiroit bezinin kendine karşı oluşturduğu otoantikorlar ile karakterize olan en yaygın otoimmün hastalık türlerinden birisidir. Hashimato tiroiditi, hipotiroidinin en sık sebebi olup; öncelikle orta yaşlı kadınlar olmak üzere kadınları erkeklerden daha yaygın olarak etkilemektedir. Yorgunluk, depresyon, kilo vermede güçlük, konstipasyon gibi semptomlarla karakterize olan HT tanısı TSH, anti-TPO, TG gibi parametreler ile konulmaktadır. Biyolojik ve çevresel faktörlerle ilişkili olan HT için dikkate alınması gereken bir diğer önemli konu bağırsak sağlığıdır. Bağırsak iç lümendeki sıkı bağlantıların geçirgen hale gelerek oluşan sızdıran bağırsak yapısı, genetik yatkınlığı olan bireylerde toksin, gıda antijenlerinin ve patolojik faktörlerin vücuda girmesine izin vererek, otoimmün hastalığın başlamasını veya gelişmesini tetikleyebilir. Bu sebeple; otoimmün bir hastalık olan HT'nin bağırsak sağlığı ile ilişkisinin incelenmesine gerek duyulmaktadır. Bu çalışmada HT olan hastaların ve sağlıklı bireylerin beslenme alışkanlıkları tespit edilerek bağırsak sağlığı durumları ve yaşam kalitesi ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılmıştır. Veri toplama işlemi Haziran-Ekim 2022 ayları arasında yürütülmüştür. Anket soruları 107 HT olan, 107 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplamda 214 kadın katılımcıya yüz yüze anket şeklinde uygulanmıştır. Tüm sorular TBSA'dan alınmış olup, kullanılan anketler; Beslenme Alışkanlıkları, MEDAS, GSDS, SH-36, Besin Güvencesi Anketi şeklindedir. Veriler IBM SPSS V23 ve IBM AMOS V24 ile analiz edilmiş, normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov Testi ile incelenmiş, gruplara göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare Testi ve Yates Düzeltmesi kullanılmış, gruplara göre normal dağılmayan nicel değişkenler ve ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U Testi kullanılmış, hastalığa etki eden risk faktörlerinin incelenmesinde de lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hashimoto's thyroiditis is the most common type of autoimmune disease characterized by autoantibodies formed by the thyroid gland against itself. It primarily affects middle-aged women. The diagnosis of Hashimoto's thyroiditis, which is characterized by symptoms such as fatigue, depression, difficulty in losing weight, and constipation, is made by parameters such as TSH, anti-TPO, and TG. Another important issue to be considered for Hashimoto's thyroiditis, which is associated with biological and environmental factors, is intestinal health. In individuals with a genetic predisposition, leaky gut can allow environmental factors to enter the body, triggering the onset or development of autoimmune disease. Therefore; The relationship between Hashimoto's thyroiditis, which is an autoimmune disease, and intestinal health is needed. It was aimed to determine the nutritional habits of patients with Hashimoto's thyroiditis and healthy individuals, and to evaluate the relationship between intestinal health status and quality of life. The research was conducted in Adana City Training and Research Hospital. Data collection was carried out between June and October 2022. Questionnaires were applied as a face-to-face questionnaire to a total of 214 female participants, 107 with HT and 107 healthy control group. All questions were taken from TBSA and the surveys used; Nutritional Habits, MEDAS, GSDS, SH-36, Food Security Questionnaire. Data were analyzed with IBM SPSS V23 and IBM AMOS V24, compliance with normal distribution was examined with Kolmogorov-Smirnov Test, Pearson Chi-Square Test and Yates Correction were used to compare categorical variables according to groups, quantitative variables that were not normally distributed according to groups and Mann Whitney U were used to compare scale scores. The test was used, and Logistic Regression Analysis was used to examine the risk factors affecting the disease.