Türkçe DBT-WCCL'nin geçerlik, güvenirlik ve faktör analizi çalışması
Validity, reliability and factor analysis study of Turkish DBT-WCCL
- Tez No: 773412
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Başa çıkma, stresli olayların ve faktörlerin olumsuz etkileriyle başa çıkmak için kullanılan belirli davranışsal ve psikolojik çabaları içerir. Bu çalışmada, Diyalektik Davranış Terapisinin (DDT) merkezinde yer alan Diyalektik Davranış Terapisi Beceri Eğitiminin (DDT-BE) etkinliğini değerlendirebilecek Dialectical Behavior Therapy Ways of Coping Checklist (DBT-WCCL) Ölçeğinin, Türk kültürüne uygun şekilde, geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yürütülmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışma 18-74 (Ort.= 36.48, SS= 14.64) yaş aralığında 454 kadın (%74) ve 157 erkek (%25) olmak üzere toplamda 611 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verileri, Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Türkçe DBT-WCCL, COPE: Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Sıkıntıyı Tolere Etme Ölçeği ve Beş Boyutlu Bilinçli Farkındalık Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş olup; ölçüt bağıntılı geçerliği incelemek için keşfedici faktör analizi yapılmıştır. Ölçeğin iç tutarlığı ise Cronbach Alfa yöntemiyle değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Cronbach Alfa katsayısı 0,948 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Coping includes certain behavioral and psychological efforts used to cope with the negative effects of stressful events and factors. In this study, it is aimed to conduct the validity and reliability study of the Dialectical Behavior Therapy Ways of Coping Checklist (DBT-WCCL) Scale, which can evaluate the effectiveness of Dialectical Behavior Therapy Skills Training (DDT-ST), which is at the center of Dialectical Behavior Therapy (DBT), in accordance with Turkish culture. This study consisted of a total of 611 participants, 454 females (74%) and 157 males (25%), in the age range of 18-74 (Mean= 36.48, SD= 14.64). Research data were collected using the Socio-Demographic Information Form, Turkish DBT-WCCL, COPE Inventory (Coping Orientation to Problems Experienced), DERS (Difficulties in Emotion Regulation Scale), Distress Tolerance Scale, Five Facet Mindfulness Questionnaire. The data obtained were analyzed with the SPSS program; exploratory factor analysis was performed to examine criterion-related validity. The internal consistency of the scale was evaluated with the Cronbach Alpha method. According to the results of the analysis, the Cronbach Alpha coefficient was found to be 0.948.