Malatya merkez ilçede yaşayan 0-5 yaş arası çocuklarda aşılanma oranları ve etkileyen faktörler
Vaccination coverage among children aged 0-5 years in central malatya and the associated factors
  1. Tez No: 193261
  2. Yazar: YASEMİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
BÖLÜM VIIMALATYA MERKEZ LÇEDE YAŞAYAN 0-5 YAŞ ARASIÇOCUKLARDA AŞI ORANLARIVEETK LEYEN FAKTÖRLERÖZETAmaç: Malatya merkez ilçede yaşayan 0-5 yaş arası çocuklarda aşı oranlarını,annelerin aşı ve aşılama hizmetleri hakkındaki bilgi ve tutumlarını ve ilişkili faktörlerisaptamaktır.Materyal ve Metod: Bu araştırma kesitsel tipte bir araştırmadır. Otuz kümeörnekleme yöntemi ile Malatya merkez ilçedeki sağlık ocaklarına bağlı otuz sağlık evi bölgesisistematik örneklemeyle seçilmiş ve her bir kümeden 20 çocuk alınarak araştırmaya 600çocuk dahil edilmiştir. Veriler annelere yüz yüze anket uygulanarak toplanmış ve analizleriiçin SPSS 9.0 programı kullanılmıştır. Analizlerde, ki-kare, Kruskall-Wallis, Mann-WhitneyU ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.Bulgular: Araştırma kapsamına giren çocukların %46.0'ı kız, %54.0'ı erkektir.Çocukların %90'ını kentsel alanda yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
VACC NAT ON COVERAGE AMONG CH LDREN AGED 0-5 YEARSIN CENTRAL MALATYA AND THEASSOC ATED FACTORSABSTRACTObjective: To define the vaccination coverage among children aged 0-5 years incentral Malatya and to define their mothers? attitudes and knowledge against vaccine andvaccination.Materials and methods:In this cross-sectional study, six hundred children aged 0-5years were studied. Children were selected by using thirty cluster sampling method. Healthhouses in the centre were defined as cluster unit and twenty children from each cluster wereselected systematically. Data gathering was done by administiring a face to face questionnaireto the children? mother. Data analysis was done by using SPSS 9.0 and chi-square, Kruskall-Wallis, Mann-Whitney U and logistic regression tests were used.Results: Of the participated children, 46.0% wer girls and 54.0% were boys. Ninetypercent of the children were from urban settlements. The average age of the children was1.76±0.05 years. Of the children? mothers, 15.3% were not completed primary schooleducation and 32.2% spoke their native language other than Turkish.